Po strate takzvaného „kalifátu“ v Iraku a Sýrii zostáva teroristickej organizácii Islamský štát (IS) k dispozícii až 300 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 268 miliónov eur).
Navyše nemá žiadne finančné výdaje spojené s kontrolou územia a populácie. Uvádza sa to v správe generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa vydanej v pondelok.
Dočasné obdobie pokoja
Správa o hrozbách, ktoré IS predstavuje, určená Bezpečnostnej rade OSN varuje, že obdobie pokoja od útokov tejto militantnej skupiny „môže byť dočasné„.
Zatkli radikálneho duchovného, ktorého podozrievajú z teroristických útokov v Bombaji
Minulý týždeň experti OSN v inej správe pre Bezpečnostnú radu uviedli, že lídri IS sa snažia konsolidovať a vytvoriť podmienky pre prípadné oživenie aktivít vo svojich irackých a sýrskych baštách.
Potvrdila tiež, že terajší pokoj od útokov „nemusí trvať dlho, možno ani nie do konca roka 2019„.
Predaj ulúpených starožitností
V novej správe Guterres uvádza, že zatiaľ čo stratou územia sa pre IS skončila možnosť generovať príjem z ropných polí a od miestneho obyvateľstva, predpokladá sa, že je schopný vyčleniť finančné prostriedky na podporu teroristickej činnosti v rámci Iraku a Sýrie, ale aj zahraničia.
V júli v Afganistane zahynulo najviac civilistov od roku 2017, podľa OSN ich bolo viac ako 1500
Najbežnejšou metódou je podľa správy neformálny prevod peňazí známy ako „hawala„. Ďalším zdrojom financovania môžu byť ulúpené starožitnosti z Iraku, keď navrátilci z konfliktu uvádzajú, že IS má pre predaj takýchto predmetov vytvorenú zvláštnu jednotku.
Finančnú sebestačnosť získava Islamský štát aj prostredníctvom siete svojich podporovateľov a pobočiek na Blízkom východe, v Afrike a Ázii.