DUBAJ/ISLAMABAD/WASHINGTON 9. mája (WEBNOVINY) – Pakistanský minister vnútra Rehmán Malik v pondelok pre arabskú satelitnú televíziu al-Arabíja uviedol, že vedel o operácii, počas ktorej americké komando zabilo teroristického vodcu Usámu bin Ládina, už 15 minút po jej začiatku. Nemal však údajne tušenie, proti komu je zameraná.
„Na operáciu ma upozornili 15 minút po jej spustení,“ uviedol minister v rozhovore pre televíziu a dodal, že o cieli nevedel. Podľa jeho slov „stála spolupráca na poli bezpečnosti“ medzi Islamabadom a Washingtonom pokračuje aj napriek pochybnostiam Spojených štátov o spoľahlivosti svojho kľúčového spojenca vo „vojne proti terorizmu“.
Bin Ládin, ktorý sa mal podľa prevažujúcej mienky západných spravodajských služieb nachádzať v jaskyni v horách na pomedzí Afganistanu a Pakistanu, v skutočnosti žil v objekte vzdialenom len niekoľko stoviek metrov od pakistanskej vojenskej akadémie na pomedzí Abbottabádu a Kákúlu. Zabilo ho americké elitné komando minulú nedeľu počas útoku, ktorý trval menej než 40 minút.
Predstavitelia mnohých štátov v tejto súvislosti vyjadrili presvedčenie, že nie je možné, aby najhľadanejší terorista žil v meste so silnou vojenskou prítomnosťou neďaleko Islamabadu bez toho, aby o tom pakistanská vláda bola vedela. „Myslíme si, že vo vnútri Pakistanu existoval určitý druh podpornej siete pre bin Ládina,“ povedal americký prezident Barack Obama. Afganistan, kde tisíce zahraničných vojakov bojujú proti povstaniu Talibanu, vládu v Islamabade rovnako obvinil z toho, že hrala „dvojitú hru“. „Nielen Pakistan s jeho silnou tajnou službou, ale dokonca aj veľmi slabá vláda so slabou tajnou službou by už vedela, kto žije v dome v takejto lokalite,“ uviedol hovorca afganského ministerstva obrany. Pakistan tieto obvinenia odmieta.
Američania chcú vypočuť tri bin Ládinove vdovy
Spojené štáty žiadajú od Pakistanu prístup k trom manželkám Usámu bin Ládina ako aj k materiálom, ktoré elitné komando nestihlo zobrať z teroristovho domu počas operácie. Výsluch vdov by podľa poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Tima Donilona mohol priniesť Američanom odpovede na viaceré otázky týkajúce sa života a teroristických aktivít lídra al-Kájdy. Ženy aj s viacerými deťmi po zabití bin Ládina najprv zostali v dome v pakistanskom meste Abbottabád, neskôr ich pravdepodobne previezli do pakistanskej väzby.
Americká operácia v Pakistane naštrbila vzťahy medzi pakistanskými a americkými bezpečnostnými úradmi. Napätie vyvoláva najmä podozrenie, že Pakistan musel vedieť o pobyte bin Ládina, ktorý žil v krajine šesť rokov. Donilon však zdôraznil, že USA nemajú dôkaz, že by lídrovi teroristov pomáhala pakistanská vláda, no práve výsluch bin Ládinových manželiek by mohol tieto podozrenia osvetliť. „Musia nám poskytnúť informácie a materiály, ktoré získali v tom dome, ako aj prístup k trom manželkám bin Ládina, ktoré majú vo väzbe,“ vyhlásil Donilon.
OBAMA: Al-Kájde teraz uštedríme smrteľný úder
Smrť Usámu bin Ládina a informácie, ktoré sa podarilo počas akcie v jeho sídle získať, dáva Spojeným štátom nádej na uštedrenie „smrteľného úderu“ teroristickej sieti al-Kájda.
V nedeľnom rozhovore pre americkú stanicu CBS to povedal americký prezident Barack Obama. Narážal pritom najmä na obrovské množstvo získaného materiálu z bin Ládinovho domu, ako sú USB kľúče, pevné disky a počítače.
„Neznamená to, že porazíme terorizmus,“ povedal v populárnej relácii 60 minút (60 minutes). „Neznamená to, že al-Kájda sa nerozšírila ako rakovina do iných častí sveta,“ pokračoval: „Ale znamená to, že máme nádej na, myslím, skutočné uštedrenie smrteľného úderu pre túto organizáciu, ak budeme v nasledujúcich mesiacoch agresívne pokračovať.“
Američania cez víkend zverejnili päť doteraz neznámych videonahrávok, na ktorých vystupuje bývalý šéf teroristickej siete al-Kájda. Záznamy pochádzajú z počítačov a pamäťových zariadení, ktoré špeciálne jednotky zobrali z jeho domu v pakistanskom Abbottabáde po tom, ako ho zastrelili. Pentagon však z videí vymazal zvuk a ich pravosť sa tak dá ťažko overiť.
Američanom sa už zo zadržaných materiálov podarilo okrem iného vyskúmať aj to, že nielen bin Ládin, ale aj viacerí ďalší vysokopostavení členovia al-Kájdy bývajú alebo v nedávnej minulosti bývali nie v hornatej oblasti na pomedzí Pakistanu a Afganistanu, ako sa dosiaľ predpokladalo, ale priamo vo veľkých pakistanských mestách.