Iránski diplomati zavreli ambasádu a odleteli z Británie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iran
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Diplomati pracujúci na iránskom veľvyslanectve v Londýne v piatok opustili Britániu a odleteli domov.

Potvrdilo to britské ministerstvo zahraničia. Šéf rezortu William Hague dal iránskym diplomatom na uzavretie ambasády a opustenie krajiny 48 hodín.

Iránci odleteli z Británie špeciálnou linkou z letiska Heathrow asi o 17.00 SELČ.

Hague nariadil iránskym diplomatom opustiť Londýn po tom, ako v utorok mladí Iránci zdemolovali interiér budovy britského zastupiteľstva v Teheráne. Incident ešte viac naštrbil vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré sú dlhodobo napäté najmä pre sporný iránsky jadrový program.

Američania potrestali Irán

Americký Senát vo štvrtok schválil nový súbor prísnych ekonomických sankcií voči Iránu, ktorých súčasťou je zmrazenie aktív finančných ústavov obchodujúcich s iránskou centrálnou bankou. Senátori v hlasovaní jednomyseľne podporili návrh, aby boli opatrenia namierené proti islamskej republike súčasťou zákona o budúcoročných výdavkoch na armádu, ktorý následne schválili v pomere 93 ku siedmim.
Iran
Foto: SITA/AP

Cieľom najnovších sankcií je izolovať Irán od svetového finančného systému a zmrazenie aktív sa má preto týkať aj zahraničných centrálnych bánk obchodujúcich s iránskymi partnermi v rámci nákupu alebo predaja ropy a súvisiacich produktov.

„Toto je maximálna príležitosť získať mierový diplomatický nástroj na zastavenie iránskeho ťaženia k jadrovým zbraniam,“ povedal senátor Demokratickej strany Robert Menendez ako jeden z predkladateľov návrhu, pričom poukázal na sporný jadrový program islamskej republiky, ktorý pokračuje napriek tvrdým sankciám zo strany medzinárodného spoločenstva.

Ďalším spolunavrhovateľom je republikán Mark Kirk, podľa ktorého opatrenia schválili „v správnom čase“ a vyšlú „ten správny odkaz veľmi nezodpovednému režimu“.

Obamov tím nepochodil

Obama
Foto: SITA, AP

Administratíva prezidenta Baracka Obamu sa snažila zákonodarcov na poslednú chvíľu presvedčiť, aby sankcie odmietli vzhľadom na obavy niektorých predstaviteľov, že obmedzenie vývozu iránskej ropy môže mať za následok prudký nárast cien a Irán na ňom v konečnom dôsledku môže dokonca zbohatnúť.

Kirkov a Mednendezov návrh však hovorí, že opatrenia budú platiť len vtedy, ak bude Obama presvedčený, že na pokrytie dopytu na svetových trhoch stačí ropa z iných zdrojov.

Zákon o výdavkoch na armádu vrátane sankcií musí ešte schváliť Snemovňa reprezentantov, čo si vyžiada rokovania o zosúladení s legislatívou, ktorú schválil Senát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe William Hague