TEHERÁN 18. novembra (WEBNOVINY) – Irán úspešne otestoval svoj nový protiraketový obranný systém v rámci leteckého vojenského cvičenia, ktoré práve prebieha v krajine. Ako vo štvrtok informoval generál Hámid Ardžangí, obranný systém Mersad, ktorý je schopný zachytiť a zlikvidovať ciele v stredných výškach, vyvinuli iránski vedci. „Tento letecký obranný systém dokáže identifikovať a zničiť lietadlá letiace v malých alebo stredných výškach,“ citovala Ardžangího tlačová agentúra IRNA. Iránske ministerstvo obrany oznámilo vývoj systému v apríli tohto roku s tým, že bude slúžiť na odpaľovanie rakiet typu Šahín.
Irán v utorok odštartoval päťdňové letecké vojenské manévre namierené na to, aby overil svoje schopnosti ochrániť jadrové zariadenia v krajine pred potenciálnym útokom. Iránske vzdušné už dávnejšie oznámili svoj zámer uskutočniť cvičenia vo viacerých zariadeniach – od továrne na obohacovanie uránu v Natanze, cez podobné ešte nedokončené zariadenie v meste Fordo až po jadrovú elektráreň v Bušéhri.
Irán vyvíja značné snahy na modernizáciu svojej vzdušnej obrany. Moskva a Teherán podpísali v roku 2007 dohodu o predaji raketového systému S-300 do Iránu, čo by zásadne posilnilo obranný potenciál krajiny. Po prijatí štvrtej rady sankcií voči Teheránu Moskva kontrakt napriek námietkam Iránu zmrazila. Raketový systém S-300 typu zem-vzduch dokáže zostreliť niekoľko rakiet či lietadiel naraz, a to až do vzdialenosti 144 kilometrov vo výške viac ako 27 kilometrov.