Irán má plán na zastavenie strategickej námornej cesty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hormuzský prieliv
Foto: SITA/AP

BERLÍN 15. októbra (WEBNOVINY) – Irán má pripravený plán na spôsobenie environmentálnej katastrofy v Hormuzskom prielive, ktorá by dočasne zastavila transport ropy cez túto strategickú námornú cestu s cieľom dosiahnuť zrušenie sankcií voči iránskemu režimu.

V pondelok to uvádza nemecký týždenník Der Spiegel bez udania zdroja.

Časopis píše, že operáciu pod názvom Mútne vody vypracoval veliteľ elitných iránskych revolučných gárd Alí Džafárí.

Plán zahŕňa navedenie ropného tankeru na útes, čo spôsobí únik ropy do vôd Hormuzského prielivu a zastavenie dopravy.

Hormuzský prieliv
Foto: SITA/AP

Cieľom je dočasne zablokovať lodnú dopravu a potrestať tak okolité arabské krajiny, ktoré nedržia s Iránom, ako aj prinútiť Západ k účasti na záchrannej operácii, prípadne aj k zrušeniu sankcií voči Teheránu,“ píše Der Spiegel.

Dekontaminácia vôd bude totiž možná len s pomocou iránskych úradov. Niektoré iránske firmy dokonca môžu na záchrannej operácii zarobiť. Týždenník síce neuviedol zdroj svojej správy, no napísal, že západné tajné služby sú oboznámené s plánom, ktorý musí ešte schváliť najvyššie iránske vedenie.

Irán sa už viackrát vyhrážal zablokovaním Hormuzského prielivu v prípade, že zahraničie uvalí sankcie na jeho ropný export alebo na krajinu vojensky zaútočí. Úžinou medzi Ománom a Iránom totiž prechádza väčšina ropného exportu zo Saudskej Arábie, Iránu, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Iraku, ako aj takmer všetok skvapalnený zemný plyn z Kataru.

Členské krajiny Európskej únie v pondelok opäť sprísnili sankcie voči Teheránu pre jeho kontroverzný nukleárny program. Nové sankcie sa týkajú po prvý raz aj iránskeho telekomunikačného sektora s dôrazom na spoločnosti, ktoré poskytujú finančnú podporu vláde v Teheráne. Zakázané budú aj všetky obchodné transakcie medzi európskymi a iránskymi bankami s výnimkou niektorých vopred schválených prípadov súvisiacich so zdravotníctvom a humanitárnou pomocou.

EÚ tiež zavedie embargo na dovoz iránskeho plynu. Na zoznam subjektov, ktorým EÚ zmrazí účty, pridajú ďalších 30 spoločností a jednotlivcov vrátane zatiaľ nemenovaného ministra. Rozširuje sa tiež zoznam tovarov, na ktoré platí zákaz dovozu do EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať