BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Investor a majiteľ pozemkov pod PKO prisľúbil, že nezačne s búraním PKO, pokiaľ o riešení tohto priestoru na bratislavskom nábreží nerozhodnú mestskí poslanci. Tí by o alternatívnom riešení mali rozhodnúť najneskôr do konca februára budúceho roka. Pre médiá to dnes uviedol hovorca novozvoleného primátora Ľubomír Andrassy. „Investor je pripravený akceptovať status quo, neurobiť žiadne kroky, ktoré by smerovali k búraniu objektov PKO, kým nerozhodnú poslanci o alternatívnom riešení,“ povedal Andrassy na margo dnešného stretnutia novozvoleného primátora Bratislavy Milana Ftáčnika, investora a aktivistov bojujúcich za záchranu PKO. Ftáčnik podľa neho privítal snahu investorskej spoločnosti „prísť a rokovať“ o budúcej možnej podobe priestoru, kde ešte stojí PKO.
Ftáčnik je zároveň pripravený zvážiť právne kroky voči odchádzajúcemu primátorovi mesta Andrejovi Ďurkovskému a ďalším pracovníkom magistrátu, ktorí podľa jeho informácií v niektorých krokoch neobhajovali záujmy mesta. „Ak bude mať pocit, že prekročili rámec zákona alebo svoje kompetencie, bude žiadať vyvodenie osobnej zodpovednosti a podá aj podnet pre orgány činné v trestnom konaní, aby potvrdili, či využili kompetencie v neprospech mesta a či neporušili zákon,“ povedal Andrassy. Na margo dodatku číslo 2, ktorý „potajme“ v lete podpísal Ďurkovský okrem zmluvy o budúcej nájomnej zmluve na sálu v budúcom komplexe River Park II na mieste ešte stojaceho PKO, Ftáčnik skonštatoval, že ide o „veľký podvod na Bratislave a Bratislavčanoch“ a ešte úradujúci primátor dal údajne tak „sám podpis na to, aby bolo PKO zbúrané“.
Dodatok, ktorý vraj podpísal Ďurkovský bez vedomia a súhlasu mestského zastupiteľstva, hovorí o vysťahovaní, odovzdaní a búraní PKO. V tomto dokumente sa mesto zaväzuje, že do konca novembra bude PKO vypratané a k 1. decembru bude môcť developer pristúpiť k búraniu PKO. Investor si môže fakturovať aj demontáž artefaktov, na ktorú si už údajne našiel firmu. Riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS) Vladimír Grežo sa o vysťahovaní z priestorov v PKO, kde BKIS sídli, dozvedel koncom novembra. Na nedávnom brífingu vyhlásil, že vysťahovanie tak, ako sa k nemu zaviazalo mesto na čele s Ďurkovským, nie je možné, keďže stredisko tam má okrem iného napríklad takmer dva milióny kusov materiálov. Za „zarážajúce a prekvapivé“ označila konanie primátora Ďurkovského aj odchádzajúca námestníčka Anna Dyttertová. „V roku 2005 a nie raz aj neskôr, poslancov aj mňa osobne primátor uisťoval, že pokiaľ nebude stáť adekvátna náhrada, PKO sa určite búrať nebude,“ povedala námestníčka. Podľa nej nielenže adekvátna náhrada nestojí, ale ani halu, ktorá by mala vyrásť na mieste PKO, nepovažuje za adekvátnu náhradu. Dyttertová zároveň zdôraznila, že sa dištancuje od konania Ďurkovského aj riaditeľky magistrátu Anny Pavlovičovej.
Odchádzajúci primátor Andrej Ďurkovský sa k celej veci už odmietol vyjadriť a médiá odporučil na riaditeľku bratislavského magistrátu.
KSÚ vydal predbežné opatrenie pre PKO, tvrdí Dostál
Mesto Bratislava sa má údajne zdržať akýchkoľvek stavebných prác, ktoré by smerovali k búraniu PKO. Vyplýva to z rozhodnutia Krajského stavebného úradu (KSÚ) v Bratislave, ktorý v tejto veci vydal predbežné opatrenie. Pre agentúru SITA to dnes uviedol poslanec NR SR. Rozhodnutie úradu bolo podľa jeho informácií už doručené na bratislavský magistrát, poslané bolo údajne aj investorovi, a je právoplatné. Podľa Dostála je síce možné voči nemu sa odvolať, rozhodnutie ale nemá odkladnú účinnosť. Predmetné rozhodnutie bolo podľa Dostála vydané po preskúmaní rozhodnutia stavebného úradu v Starom Meste. Ten ešte minulý rok predĺžil búracie povolenie do konca roka
Úrad by mal bezodkladne vyhlásiť zákaz búrania PKO, vyhlásil dnes na brífingu aktivista a mestský poslanec Ján Budaj. Občianski aktivisti bojujúci za záchranu PKO dnes podľa neho v tejto veci podali aj podnet, pretože sú presvedčení, že doklady oprávňujúce investora a majiteľa pozemkov na búranie PKO sú nelegitímne.