NEW YORK 12. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodný policajný úrad Interpol zastavil spoluprácu s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA). Dohoda pochádza z mája 2011 a bola podpísaná na desať rokov. Interpol sa ňou zaviazal viesť v danom období program boja proti ovplyvňovaniu výsledkov stretnutí zo svojej pobočky v Singapure. FIFA zaň platí 20 miliónov eur.
„Zmrazíme príjem finančnej podpory z FIFA,“ oznámil úrad. Generálny sekretár Interpolu Jürgen Stock priznal, že za krokom treba hľadať súčasnú situáciu, keď FIFA zápasí s korupčnými škandálmi. To je v rozpore s článkom zmluvy, ktorý hovorí o tom, že FIFA „sa nesmie dostať do rozporu a princípmi, cieľmi a aktivitami Interpolu“.
Zverejnia dohodu s Blazerom
Okresný sudca v New Yorku nariadil federálnej prokuratúre zverejniť obsah dohody s bývalým členom výkonného výboru FIFA Chuckom Blazerom. Raymond J. Dearie tým vyhovel žiadosti niekoľkých médií na čele s The New York Times, aby boli sprístupnené podmienky dohody, ktorú obe strany uzavreli v roku 2013, keď sa Blazer priznal k vydieraniu, sprenevere či rozsiahlym daňovým únikom.
Známe je len toľko, že sa zaviazal zaplatiť 1,9 milióna dolárov a poskytol cenné informácie vedúce k odhaleniu korupčnej aféry, do ktorej sú zapletení 14 funkcionári Medzinárodnej futbalovej federácie, respektíve osoby na ňu napojené. Práve Blazerova výpoveď viedla k spusteniu škandálu krátko pred májovým kongresom FIFA.
Do piatka by sa federálne úrady mali rozhodnúť, čo z dohody zverejnia. Prokuratúra už dávnejšie poskytla úplný prepis Blazerovej výpovede, z ktorej vyplynulo dvanásť konkrétnych prípadov korupčného správania.
Obvinení Jinkisovci chcú zostať v Argentíne na slobode
Dvaja argentínski podnikatelia Hugo Jinkis a jeho syn Mariano požiadali vo vlasti o prepustenie na slobodu, zatiaľ čo budú úrady rozhodovať, či ich vydajú na trestné stíhanie do Spojených štátov. Ich právnici predložili príslušný návrh federálnemu odvolaciemu súdu.
Jinkisovci figurujú na 14-člennnom zozname osôb, ktoré prokuratúra v USA obvinila z vydierania, sprenevery finančných prostriedkov a prania špinavých peňazí. Ministerstvo spravodlivosti požiadalo Argentínu o ich extradíciu. Rozhodovanie argentínskych orgánov sa môže natiahnuť. Právni zástupcovia obvinených Francisco Castex a Jorge Anzorreguy uviedli, že ich klienti zostávajú na území Argentíny.
Jinkisovci sú majiteľmi športovo-marketingovej a vysielacej spoločnosti Full Play. Za práva na zápasy juhoamerického šampionátu Copa América vraj zaplatili úplatok rádovo v miliónoch amerických dolárov.
Nad Copa América v USA visí otáznik, CONMEBOL nemá imunitu
Video: Čile vyhralo otvárací zápas Copa América
Blatter má okamžite odísť, žiada Európsky parlament
Zico bude bojovať, chce sa uchádzať o post šéfa FIFA
V Taliansku väznia 15 osôb obvinených z podvodov
Z viac ako 50 osôb, ktoré talianska polícia zadržala v máji pri rozsiahlom záťahu pre podozrenie z účasti na podvodoch s výsledkami stretnutí tretej a štvrtej najvyššej futbalovej súťaže v krajine, je pätnásť vo väzbe. Podľa sudcu, ktorý nariadil predbežné vyšetrovanie, ide o dve samostatné skupiny organizovanej trestnej činnosti. Väznení sú obvinení z podvodov, niektorí sú napojení na mafiu, konkrétne na kalábrijský syndikát ‚Ndrangheta.
„Z hniloby, ktorú sme vo futbale objavili, sa nám dvíhal žalúdok. Ani jeden odpočúvaný telefonát sa nezaobišiel bez dohody o výsledku stretnutia,“ priblížil šéf polície v meste Catanzaro na juhu Talianska Rodolfo Ruperti.
Úrad prokuratúry pre boj s organizovaným zločinom v Catanzare odhalil sieť, do ktorej sú zapletení futbalisti, tréneri, kluboví prezidenti či manažéri, skorumpovať sa dal aj jeden policajt. Celkovo je namočených viac ako 30 klubov, medzi nimi napríklad Pro Patria, Barletta, Brindisi, L’Aquila, Neapolis Mugnano, Torres, Vigor-Lametia, Santarcangelo, Sorrento, Montalto, Puteolana, Akragas či San Severo. Nitky siahajú aj do zahraničia, potvrdené sú kontakty so Srbskom, Slovinskom, Maltou, Tureckom a Kazachstanom.