Imunitu a Grécko poslanci nepresunú na septemer

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Foto: SITA

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Parlament nepresunie na septembrovú schôdzu rokovanie o pôžičke Grécku a návrh ústavného zákona o zúžení imunity poslancov a sudcov, ako to navrhol v úvode štvrtej schôdze Národnej rady SR poslanec za Smer-SD Pavol Paška. Poslanci Paškov návrh pri hlasovaní o programe zamietli. Zákonodarcovia tak prerokujú 12. bodov programu. Medzi nimi je návrh novely kompetenčného zákona a novelizácia Trestného poriadku. Obe normy by mal zákonodarný zbor prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Do programu je zaradená aj novelizácia Ústavy SR, ktorá zužuje imunitu poslancom NR SR a sudcom. Rozhodovať sa bude aj o tzv. eurovale a slovenskej pôžičke zadlženému Grécku.

Návrh novely ústavy zužuje poslaneckú imunitu len na ich výroky v parlamente. „Účelom navrhovanej právnej úpravy je zúžiť imunitu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky len na hlasovanie v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej výboroch a výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej orgánoch,“ uvádza sa v predkladacej správe návrhu ústavného zákona. Súčasne sa ním odbúra potreba súhlasu NR SR na trestné stíhanie poslancov NR SR. Obdobným spôsobom sa navrhuje zúžiť imunita sudcov. Naďalej však bude potrebný súhlas národnej rady, resp. ústavného súdu na vzatie poslanca, resp. sudcu a generálneho prokurátora SR do väzby. Na schválenie ústavného zákona je potrebný súhlas minimálne 90 poslancov NR SR. Koaličným poslancom musí preto pomôcť najmenej 11 opozičných poslancov. „Robert Fico zdôraznil, že strana Smer-SD nevidí žiaden dôvod rokovať o tomto návrhu ústavného zákona pred konaním referenda vyhláseného na 18. septembra 2010, v ktorom majú ľudia rozhodovať aj o poslaneckej imunite,“ uviedol koncom júla riaditeľ odboru komunikácie Smeru-SD Erik Tomáš.

Poslanci NR SR posunuli do druhého čítania novelu kompetenčného zákona, ktorým by malo opäť vzniknúť Ministerstvo životného prostredia SR.

MŽP bolo zrušené z podnetu expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) zo zákona. S účinnosťou od 1. júla prešli kompetencie ministerstva životného prostredia pod rezort pôdohospodárstva, ktorý sa premenoval na ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Hoci rezort životného prostredia formálne zanikol, okrem názvu zostalo všetko po starom. O prácu neprišiel jediný zamestnanec a úrad sídli v rovnakých priestoroch.

Obnovu envirorezortu si podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) vyžiadala okrem iného aj situácia, ktorú spôsobili tohtoročné povodne. Rezort pôdohospodárstva by mal po rozdelení niesť názov Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Do druhého čítania parlament posunul i návrh novely Trestného poriadku, ktorý má zabrániť presunom trestných prípadov medzi súdmi a prokuratúrou. Návrhom chce rezort spravodlivosti dosiahnuť, aby nevstúpila do účinnosti úprava tejto normy prijatá ešte predchádzajúcim parlamentom. Súdy by totiž podľa nej mohli od 1. septembra vrátiť trestnú vec na prešetrenie prokurátorovi prakticky z akýchkoľvek dôvodov, čím by sa neúmerne predĺžili trestné konania.

Predseda parlamentu Richard Sulík následne prerušil rokovanie 4. schôdze, ktorá bude pokračovať v stredu o 9:00. Ďalším bodom programu je návrh ústavného zákona na zúženie imunity poslancov a sudcov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášPavol PaškaRichard Sulík