BRUSEL 16. novembra (WebNoviny.sk) – Muž, ktorý stál v januári za zmareným plánom útoku na príslušníkov belgickej polície, bol organizátorom piatkových útokov v Paríži, ktoré si vyžiadali životy 129 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na belgické denníky De Standaard a Het Nieuwsblad.
Abaaoud je známy z videa
Abdelhamid Abaaoud je belgickým občanom marockého pôvodu, ktorý bojoval v radoch extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v Sýrii a je známy z videozáznamu zhotoveného v roku 2014, na ktorom sedí za volantom nákladného auta vlečúceho za sebou zmrzačené telá.
Abaaoud údajne v januári z Grécka organizoval útoky na belgických policajtov, ktoré sa však bezpečnostným silám podarilo prekaziť. Odvtedy bol na úteku. Dvaja samovražední útočníci z Paríža, ktorých belgické médiá identifikovali ako Bilala Hadfiho a Brahima Abdeslama, sa mali s Abaaoudom poznať. Abaaoud býval v bruselskej štvrti Molenbeek, kde sa údajne zdržiaval aj Abdeslam.
Identifikovali aj ďalších dvoch atentátnikov
Francúzske úrady zistili aj totožnosť ďalších dvoch samovražedných atentátnikov, ktorí útočili v Paríži. Oznámil to parížsky prokurátor Francois Molins, podľa ktorého jeden z dvojice zrejme prišiel zo Sýrie, zatiaľ čo druhý čelil vo Francúzsku obvineniam z terorizmu.
Odtlačky prstov jedného z mužov, ktorý sa odpálil pri futbalovom štadióne Stade de France, zodpovedajú osobe, ktorá v októbri tohto roku prešla cez územie Grécka. V blízkosti jeho mŕtveho tela sa našiel sýrsky pas vydaný na meno Ahmad al-Muhammad; malo ísť o 25-ročného rodáka z mesta Idlib na severozápade Sýrie. Pravosť cestovného dokladu sa však zatiaľ nepodarilo overiť.
Druhý z novoidentifikovaných atentátnikov útočil v parížskej koncertnej siene Bataclan. Išlo o 28-ročného francúzskeho občana Samyho Amimoura, voči ktorému francúzske úrady už v roku 2012 vzniesli obvinenia z terorizmu a nariadili jeho monitorovanie. Podarilo sa mu však stratiť z dohľadu francúzskych orgánov, ktoré naň následne v roku 2013 vydali medzinárodný zatykač. Podľa parížskej prokuratúry boli vzatí do väzby za účelom vypočúvania traja členovia Amimouovej rodiny.
Razie v Bruseli skončili neúspechom
Salah Abdeslam podozrivý z piatkových teroristických útokov v Paríži, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač, je naďalej na úteku napriek dnešnej rozsiahlej operácii belgickej polície v Bruseli. Operácia v bruselskej mestskej časti Molenbeek sa skončila neúspechom, polícii sa ho nepodarilo vystopovať a zadržať, informovala dnes tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na belgické médiá.
Salah Abdeslam, 26-ročný Francúz narodený v Bruseli, je bratom Brahima Abdeslama, 31-ročného samovražedného atentátnika, ktorý zomrel v Paríži.
Podľa médií mohol v Paríži útočiť aj Salah Abdeslam. Belgická polícia ho zastavila v sobotu neďaleko belgických hraníc, ale nezadržala ho, informovali noviny Le Monde.
Tretieho z bratov Abdeslamovcov bol zadržali v Molenbeeku, ale jeho obhajkyňa povedala dnes agentúre Belga, že už bol prepustený a nie je viac považovaný za podozrivého.
Valls varuje pred ďalšími útokmi
Francúzsky premiér Manuel Valls vyhlásil, že teroristické útoky v Paríži boli „zorganizované, premyslené a naplánované zo Sýrie“. Súčasne varoval, že riziko podobných útokov hrozí aj iným európskym krajinám, oznámila agentúra DPA. „Vieme, že sa pripravovali operácie a že sa stále pripravujú, a to nielen voči Francúzsku, ale aj voči ďalším európskym krajinám,“ povedal Valls pre francúzske rádio RTL.
Podľa Vallsa bude musieť súčasná generácia dlhodobo žiť s hrozbou terorizmu. „Musíme žiť a žiť naplno, ale s takouto hrozbou,“ povedal šéf francúzskeho kabinetu. Podľa jeho slov sa francúzskym tajným službám od leta podarilo zmariť už päť útokov.
Polícia v noci z nedele na pondelok uskutočnila vyše 150 razií v rôznych oblastiach Francúzska vrátane domových prehliadok u predpokladaných islamských militantov, uviedol Valls. Agentúra Reuters s odvolaním sa na policajné zdroje uviedla, že celkovo bolo prehľadaných minimálne 110 domov, okrem iného na parížskom predmestí Bobigny a v mestách Toulouse a Grenoble. Podľa Vallsa francúzske orgány využívajú platný výnimočný stav na to, aby vypočúvali ľudí zapojených do radikálneho džihádistického hnutia a všetkých, ktorí „šíria nenávisť k Republike“.
Parížske teroristické útoky vykonali tri koordinované skupiny strelcov a samovražedných atentátnikov, ktorí zabili najmenej 129 ľudí. Boli zorganizované z územia Sýrie, ale ťažisko boja proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) „neleží v Sýrii ale v prvom rade v Iraku. Tam sa rozhoduje o budúcnosti“, povedal Valls, ktorý tak zdôraznil opodstatnenosť zapojenia sa Francúzska do boja proti IS v Iraku a Sýrii. Francúzsky prezident Francois Hollande označil parížske útoky za akt vyhlásenia vojny zo strany Islamského štátu.