BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Nové ľahké obrnené vozidlá pre žilinský 5. pluk špeciálneho určenia či časť modernej vojenskej poľnej nemocnice budú môcť vidieť návštevníci medzinárodného veľtrhu obrannej techniky IDEB 2010, ktorý dnes otvorili v Bratislave. Koná sa pod záštitou Ministerstva obrany SR. „Aj napriek svetovej hospodárskej kríze sa IDEB zúčastňuje 235 vystavovateľov z 24 štátov sveta, čo je veľmi dobré číslo pre Bratislavu,“ povedal na otváracom ceremoniáli minister obrany Jaroslav Baška.
Na veľtrhu sa zúčastňujú vystavovatelia z Argentíny, Belgicka, Bulharska, Českej republiky, Číny, Fínska, Francúzska, Grécka, Izraela, Južnej Kórey, Maďarska, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska, Španielska, Švajčiarska, Švédska, Talianska, USA, Veľkej Británie a Slovenska. Slávnostné otvorenie sprevádzal nízky prelet vojenských vrtuľníkov a lietadiel, medzi ktorými boli aj plne modernizované stíhačky Mig-29 či vrtuľník MI-17 špeciálne upravený pre leteckú pátraciu a záchrannú službu.
Minister Baška pripomenul, že aj napriek finančným problémom má Slovensko v štyroch misiách 680 vojakov, čím napĺňame ceľ udržateľnosti – má tam totiž byť 10 percent armády, čo prekračujeme. NATO v súčasnosti pripravuje svoju novu strategickú koncepciu, po jej definícii budú musieť členské krajiny pripraviť armády schopné čeliť novým hrozbám. “Nevravím, že tanky nie sú potrebné, ale menej ako v minulosti, skôr sú potrebné sofistikované systémy,“ konštatoval Baška. Ako dodal, práve v týchto dňoch v Bruseli náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ľubomír Bulík podpíše memorandum o vybudovaní centra excelentnosti na likvidáciu nevybuchnutej munície na Slovensku. Podľa ministra by sme sa mali zúčastňovať na činnosti Európskej obrannej agentúry, čím sa ušetria prostriedky vynakladané na obranné účely. Rovnako by sa na jej projektoch mali podieľať aj slovenské firmy obranného priemyslu, ktoré bude aj slovenské ministerstvo obrany podporovať.
Slovenská armáda na veľtrhu predvedie okrem dynamických ukážok leteckej techniky a pozemných jednotiek aj činnosť Akadémie Ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, Vojenského technického a skúšobného ústavu či Ústavu špeciálneho zdravotníctva a výcviku, ktorý sa zameriava nielen na výcvik proti terorizmu, ale aj spoločný výcvik záchranných zložiek.
SITA