Ideálny spánok má málo Slovákov, prieskum ukázal jeho dĺžku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spánok
Dospelý človek vo veku 18 až 60 rokov by mal podľa CDC spať sedem a viac hodín. Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Slováci a Slovenky spia denne v priemere sedem a štvrť hodiny. Ideálnych osem hodín spánku si dopraje 35 percent mužov a žien a necelá tretina spí sedem hodín. Skutočne „do ružova“ sa vyspí iba 16 percent ľudí, ktorí spia deväť a viac hodín.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý na vzorke 1000 respondentov starších ako 18 rokov uskutočnila agentúra TNS Slovakia.

So zvyšujúcim sa vekom sa dĺžka spánku skracuje

Muži spávajú o niečo kratšie ako ženy. Zatiaľ čo mužom stačí spať v priemere sedem hodín a deväť minút, ženy na načerpanie síl do nového dňa potrebujú v priemere o 14 minút dlhší spánok. Tridsaťosem percent Sloveniek si dopraje osemhodinový spánok. Tridsaťjeden percent mužov spí osem hodín a 33 percent z respondentov spí sedem hodín. Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že dĺžka spánku súvisí aj s vekom.

Ľudia do 29 rokov v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami spia najdlhšie a každý štvrtý z nich potrebuje minimálne deväťhodinový spánok. So zvyšujúcim sa vekom sa potom priemerná dĺžka spánku skracuje. Najmenej – sedem hodín a päť minút spia ľudia vo vekovej kategórii 40 až 49 rokov. Ľudia od 50 do 59 rokov spávajú zhruba sedem hodín a sedem minút. Každému štvrtému štyridsiatnikovi dokonca stačí šesťhodinový, prípadne kratší spánok.

Vzdelanie nemá výrazný vplyv na dĺžku spánku

Aj napriek tomu, že v menších obciach začína zvyčajne pracovná doba o niečo skôr ako v mestách, na priemernej dĺžke spánku sa tento fakt neodráža. Ľudia na vidieku aj v mestách spia približne rovnako dlho. Rozdiel v priemernej dĺžke spánku dosahuje iba dvanásť minút, pričom najmenej spia ľudia z najväčších miest. Tých, ktorí spia deväť a viac hodín, je v malých obciach do 1000 obyvateľov približne 1,5-násobne viac ako vo veľkých mestách.

Najväčší „spáči“ sú podľa prieskumu v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Na východe je dvojnásobne viac ľudí, ktorí spia v noci priemerne deväť a viac hodín ako napríklad v Bratislavskom kraji. V Bratislavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji spia ľudia v priemere najmenej – sedem hodín a desať minút. V Bratislavskom kraji spí takmer polovica ľudí práve odporúčaných osem hodín. Vzdelanie podľa prieskumu nemá výrazný vplyv na priemernú dĺžku spánku. Ale napríklad v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi je medzi obyvateľmi s nižším vzdelaním viac tých, ktorí spia šesť a menej hodín.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka Vladimíra Bunčáková z agentúry TNS Slovakia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať