V stredu sa to oficiálne začalo. Prezidentka Zuzana Čaputová poverila Igora Matoviča zostavením vlády. Nikto nepochybuje, že sa mu to podarí.
Ľahko to nepôjde
Ak si niekto myslí, že to pôjde ľahko, tak je na omyle. Predsedovia štyroch strán sa hneď po volebnej noci jednoznačne vyjadrili, že do toho idú a všetko je dohodnuté. Podľa posledných vyjadrení však dohodnuté nie je nič.
Matovič dostal od prezidentky Čaputovej poverenie na zostavenie vlády (video+foto)
Vízie jednotlivých aktérov v rodiacej sa koalícii, sa v niektorých bodoch významne odlišujú. Už po prvých všeobecných rokovaniach vidno, že existuje zásadne rozdielny postoj napríklad na obsadenie pozície policajného prezidenta či výstavbu nájomných bytov.
Navyše, zatiaľ sa všetci snažia odkladať debatu o niektorých etických veciach v spoločnosti, ale raz ich aj to dobehne.
Obsadenie postov tiež nebude rýchlovka
A to sme ešte neprišli k obsadzovaniu jednotlivých postov. Nehovoríme len o ministroch, ale aj o iných kľúčových funkciách. Všetci sa zhodli, že musí prevládnuť odbornosť. S tým nemožno nesúhlasiť, ale nebude práve kandidát každej zo strán ten najodbornejší?
K tomu svoje slovo budú určite mať aj osoby, ktoré sa síce v politike priamo neobjavujú, ale budú chcieť revanš za pomoc pri dosiahnutí volebného výsledku.
Všetky strany popierajú, že budú vychádzať v ústrety oligarchom. To im možno veriť, ale nevzniknú noví oligarchovia?
Pripomeňme si, s akým čistým štítom a peknými úmyslami išlo v minulosti do volieb Združenie robotníkov Slovenska. Hneď sa však objavili osoby, ktoré im „akože“ prišli pomôcť. Za štyri roky strana zanikla a na súde skončila kopa ľudí za podvody. Bude si to vedieť ustrážiť budúca vládna koalícia?
Opozícia sa teší
Predseda Smeru Robert Fico už zahlásil, že budú tvrdou opozíciou. Už čoskoro možno očakávať niektoré návrhy, ktoré určite v parlamente rozhádajú vládnych poslancov.
Nehovoríme stranami, lebo práve zloženie poslaneckých klubov nedáva istotu, že sa bude pri hlasovaní opakovať zhoda z predošlého štvorročného obdobia.
Vieme si predstaviť, čo sa stane, ak do parlamentu príde napríklad návrh na zákaz interrupcií. Tvrdé kresťanské krídla, ktoré sú v OĽaNO a Sme rodina, ich budú ignorovať, alebo hlasovať proti? Sotva.
Skôr môžeme očakávať, že práve z ich radov prídu podobné iniciatívy, s ktorými ďalší poslanci budú mať problém. Veď samotný predseda OĽaNO Igor Matovič povedal, že poslanci budú mať voľnú ruku. Neviem si predstaviť ako môže vláda vládnuť bez istej podpory vlastných poslancov.
Nehovorme o sociálno-populistických návrhoch. Podobné prichádzali zo Smeru aj v čase, keď niesli zodpovednosť za štátne peniaze. Kto im zabráni, aby neprišli z ich strany ešte absurdnejšie nápady?
Sociálne cítiaci poslanci zo Sme rodina a OĽaNO nebudú mať problém ich podporiť. Veď aj Boris Kollár povedal, že podporia každý návrh, ktorí ľuďom pomôže. Čo na tom, že nebudú peniaze? Veď ako v predvolebnej kampani neustále opakoval Štefan Harabin, nebude sa kradnúť a peniaze sa nájdu. Buďme optimisti.
Neodpisujme Smer-SD
Vo voľbách porazené strany tiež nebudú čušať. SNS a Most-Híd ťažko už budú mať čo povedať, ale predseda Smeru Robert Fico vidí šancu, ako si zachovať svoje kreslo v strane. Mediálne náznaky Petra Pellegriniho, že by ho mohol vystriedať, v samotnej strane neberú vážne.
Ficovi stále zostáva najväčšie eso v rukáve – problematické zloženie a nikým neriadené poslanecké zoskupenie vládnej koalície. Rok 2011 ukázal, ako môže dopadnúť vláda aj pri menších nezhodách a egoistickému prístupu k vládnutiu.
Podľa Fica treba len čakať a raz to príde. V strane mu veria, veď počas uplynulých 8 rokov bolo tak krásne – funkcie, peniaze, moc… Prečo neveriť, že sa to vráti?
Parlamentné voľby 2020 na Slovensku
Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy