Parlamentné voľby 2020 na Slovensku: Ktorých politikov Slováci najviac krúžkovali (preferenčné hlasy)

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku
Foto: SITA - koláž WBN.

Slováci vo voľbách do Národnej rady SR častejšie krúžkovali mužských kandidátov. Najväčším skokanom na základe pôvodného miesta kandidačnej listiny sa stal Igor Matovič.

Budúci premiér kandidoval zo 150 miesta kandidačnej listiny a suverénne získal najviac preferenčných hlasov zo všetkých. Spomedzi lídrov vládnych strán získal najviac hlasov premiér Peter Pellegrini (413 555).

Prekrúžkoval sa aj Erik Tomáš

Za zmienku stojí aj synovec bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka Erik. Ten kandidoval, podobne ako Matovič z posledného miesta, napokon sa mu ale nepodarilo dostať do parlamentu. Naopak, Erik Tomáš sa vďaka krúžkom posunul z 9. na 5. miesto. Výrazne zabodoval aj kandidát hnutia Sme rodina Patrick Linhart. Zo stého miesta sa dostal až do NR SR.

Online (minúta po minúte): Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

V prvej dvadsiatke najúspešnejších politikov sú len štyri ženy. Najvyššie z nich je šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorú krúžkovalo viac ako 144-tisíc ľudí. Na druhom mieste je líderka volebnej kandidátky víťazného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Mária Šofranko (95 683).

Hneď za ňou je Veronika Remišová zo strany Za ľudí, ktorá získala viac ako 81-tisíc preferenčných hlasov. Poslednou ženou v prvej dvadsiatke je súčasná europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá dostala takmer 65-tisíc hlasov.

Kandidovali z posledného miesta

Do Národnej rady SR sa prekrúžkovali aj kandidáti, ktorí sa o priazeň uchádzali z posledných miest kandidačných listín.

Okrem Igora Matoviča, ktorý tradične kandiduje z posledného miesta kandidátky, sa do pléna z podobnej pozície dostali aj Ján Benčík zo strany Za ľudí a Milan Mazurek zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Mazurek pritom získal po predsedovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi spomedzi všetkých kandidátov strany najvyšší počet preferenčných hlasov.

Starostovia, primátori a župani

Do najvyššieho zákonodarného orgánu SR sa dostalo celkovo 13 starostov a primátorov a dvaja župani. Najviac, piatich, ich v pléne bude mať hnutie OĽaNO. Konkrétne ide o starostku obce Kunerad Moniku Kaveckú, starostku obce Chmeľnica Zitu Pleštinskú, primátorku Skalice Annu Miernu, primátora Turčianskych Teplíc Igora Husa a primátorku Poltára Martinu Brisudovú.

Smer-SD bude mať v parlamente starostu obce Stará Bystrica Jána Podmanického, primátora mesta Michalovce Viliama Zahorčáka, primátora mesta Liptovský Mikuláš Jána Blcháča a primátora mesta Kežmarok Jána Ferenčáka. Traja z 12 poslancov strany Za ľudí sú primátormi, konkrétne primátor Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, primátor Nitry Marek Hattas a tiež primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

Za ĽSNS sa do parlamentu dostal primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. Za SaS sa prekrúžkoval bratislavský župan Juraj Droba a za Smer-SD predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Komik, tenista aj otec s dcérou

Poslanecký mandát v parlamente získali aj dvaja súčasní europoslanci za Slovensko, Lucia Ďuriš Nicholsonová za SaS a Peter Pollák za OĽaNO. Šéf liberálov Richard Sulík však v dnešných diskusných reláciách priblížil, že Ďuriš Nicholsonová si pravdepodobne mandát neprevezme a ostane pôsobiť na pozícii poslankyne Európskeho parlamentu. Do parlamentu sa dostala aj bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, ktorá kandidovala za stranu Za ľudí.

Členmi novozloženej Národnej rady SR budú napríklad aj bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica (OĽaNO), bývalý diplomat a analytik v oblasti obrany a bezpečnosti Jaroslav Naď (OĽaNO), komik Jozef Pročko (OĽaNO), matka zavraždeného policajta Róberta Remiáša Anna Remiášová (OĽaNO), tenista Karol Kučera (OĽaNO), rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik (Smer-SD), hovorca ĽSNS a hudobník Ondrej Ďurica, potravinový kritik Patrick Linhart (Sme rodina), ktorý kandidoval za hnutie zo 100. miesta, či Martin Borguľa (Sme rodina), ktorý bol pôvodne členom Smeru-SD.

Najmladším poslancom bude 22-ročný študent Dominik Drdul, ktorý študuje právo na Trnavskej univerzite. Je na vozíku a aj preto sa vo svojej agende plánuje venovať osobám so špeciálnymi potrebami. Do parlamentu sa po prvýkrát v histórii dostali aj otec s dcérou, keďže za stranu Za ľudí sa prekrúžkovali starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký a jeho dcéra Vladimíra Marcinková.

Harabin tesne za Trubanom

Najúspešnejším kandidátom spomedzi strán, ktoré nebudú mať zastúpenie v parlamente, je volebný líder koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia Michal Truban (75 962).

Z rovnakého pohľadu sa na druhé miesto prekrúžkoval niekdajší sudca a líder strany Vlasť Štefan Harabin (61 618). Obdobne skončil aj šéf strany Dobrá voľba Tomáš Drucker, ktorému dalo hlas viac ako 57-tisíc ľudí. Naopak Bélu Bugára krúžkovalo iba niečo málo cez 29-tisíc voličov.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku – preferenčné hlasy

  • článok stále aktualizujeme

Kandidáti s najväčším počtom platných prednostných hlasov:

Preferenčné hlasy pre kandidátov postupujúcich strán:

11 – OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA

19 – Smer – sociálna demokracia

4 – Sme rodina

24 – Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko

3 – Sloboda a solidarita

6 – Za ľudí

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Patrick Linhart