IBM a EÚ útočia na energetických upírov vedou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Upír IBM
upír IBM

BRATISLAVA 28. októbra (WBN/PR) – Polytechnická univerzita v Lausanne (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) a spoločnosť IBM (NYSE: IBM) predstavili významný vedecký projekt „Steeper“, ktorý sa zameriava na alarmujúci nárast spotreby elektrickej energie spotrebičmi – od mobilov, laptopov a televízorov až po superpočítače. Do projektu sa zapojili čelné akademické a korporátne výskumné organizácie. Cieľom je desaťnásobne zefektívniť využitie energie v zapnutých spotrebičoch a eliminovať spotrebu, keď sa nevyužívajú alebo sú v pohotovostnom režime.

Spotrebná eletronika dnes podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry (International Energy Agency – IEA) spotrebuje až 15% celkovej elektrickej energie v domácnostiach. Do roku 2022 sa energia, ktorú spotrebujú informačné a komunikačné technológie i spotrebná elektronika zdvojnásobí a do roku 2030 dokonca strojnásobí na 1 700 terawatt hodín. Tento objem je porovnateľný s celkovou rezidenčnou spotrebou elektriny v USA a Japonsku v roku 2009(1).

Mimoriadne znepokojivá je spotreba v pohotovostnom režime. Energia spotrebovaná v pohotovostnom standby režime, známa aj ako upíria energia, sa odhaduje až na 10% z celkovej spotreby elektrickej energie v domácnostiach a kanceláriách v členských štátoch EÚ(2). Do roku 2020 sa očakáva nárast až na 49 terawatt hodín za rok, čo predstavuje takmer ročnú spotrebu elektriny v Rakúsku, Českej republike a Portugalsku dokopy(3).

Tieto čísla sú skutočne závratné. Nový projekt prináša nádej. Vedci veria, že sa im podarí znížiť spotrebu v pohotovostnom režime (stand-by alebo sleep režim) na nulu. To prinesie nižšie účty za elektrinu a dlhšiu životnosť batérií v laptopoch, kamerách a mobilných telefónoch, i menšiu záťaž pre starnúcu elektrickú sieť.

Vedci spoja svoje znalosti a zamerajú sa na najmenšiu súčiastku – tranzistor. Počas nasledujúcich 36 mesiacov sa budú venovať TFET tranzistorom (tunnel field effect transistors) a polovodičovým nanovláknam s cieľom zvýšiť efektivitu využitia elektrickej energie v elektronike. Súčasnú situáciu môžeme prirovnať k tečúcemu vodovodnému kohútiku – keď aj po zatvorení kohútika voda stále kvapká. Podobne to dnes funguje v tranzistoroch, kde energia “preteká”, aj keď je spotrebič vypnutý.

Projekt “Steeper” bude koordinovať Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) a zapojili sa do neho čelné firemné výskumné organizácie IBM Research v Zürichu, Infineon a Global Foundries, veľké výskumné inštitúcie CEA-LETI a Forschungszentrum Jülich, ako aj akademickí partneri, napríklad univerzity v Bologni, Dortmunde, Udine a Pise. O manažérsku podporu sa postará SCIPROM.

“Našou víziou je prostredníctvom výskumu umožniť výrobcom postaviť akýsi svätý grál elektroniky – počítač, ktorý v pohotovostnom režime spotrebuje skutočne zanedbateľné množstvo energie,” povedal profesor Adrian M. Ionescu z EPFL, ktorý projekt zastrešuje. S podporou 7. rámcového programu Európskej komisie (FP7) sa vedci v rámci projektu Steeper zamerajú na nové nanotechnologické stavebné prvky počítačových čipov s cieľom znížiť prevádzkové napätie na menej ako 0,5 voltu, čím by sa spotreba desaťnásobne znížila.

“Spotreba energie sa stala jednou z hlavných výziev dnešnej elektroniky. Obzvlášť, ak vezmeme do úvahy nárast počtu prístrojov využívaných v komerčnej sfére i v súkromí na celom svete,” zdôraznil Dr. Heike Riel, ktorý vedie skupinu nanoelektroniky vo výskume IBM v Zürichu.

Projekt odštartoval v júni 2010 a bude trvať 36 mesiacov.

Viac informácii nájdete na stránke https://newsroom.ibm.com/

Zdroje:

(1) Gadgets and Gigawatts, International Energy Agency (IEA), Policies for Energy Efficient Electronics, 424 pages, ISBN 978-92-64-05953-5

(2) European Commission Joint Research Center, Institute for Energy, European Codes of Conduct for ICT

(3) Electricity Consumption and Efficiency Trends in European Union, Status Report 2009, JRC-IE

O IBM

Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 85 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva takmer 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.

Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej súčasným generálnym riaditeľom je Roman Brestovanský. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

Viac informácié nájdete na stránke https://www.ibm.com/us-en/

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie IBM