Iba každý stý Európan sa zaočkoval proti AH1N1

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Iba jedno percento opýtaných Európanov sa v minulom roku dalo zaočkovať proti prasacej chrípke. No až 65 percent občanov EÚ nemá v úmysle dať sa zaočkovať ani proti bežnej sezónnej chrípke. Na otázku, či by sa občania dali zaočkovať proti chrípke H1N1, ak by vakcína bola dostupná, viac ako polovica občanov únie odpovedala záporne. Na Slovensku by sa v takom prípade dalo zaočkovať 45 percent občanov, iba o niečo menej Slovákov by sa zaočkovať nedalo. Pritom na otázku, či občania považujú pandemickú chrípku H1N1 za nebezpečnejšiu ako bežnú sezónnu chrípku odpovedala pozitívne polovica slovenských občanov, čo je o štyri percentuálne body viac ako priemer EÚ.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, zameraného na bežnú sezónnu chrípku a na pandemickú chrípku H1N1, ktorý sa konal od 26. do 30. novembra. Zaoberal sa názormi obyvateľstva na očkovanie, celkovým povedomím, obavami obyvateľstva či informovanosťou o tomto druhu chrípky. Na otázky Eurobarometra odpovedalo 28-tisíc náhodne vybraných respondentov z členských krajín EÚ ako aj zo Švajčiarska, Islandu a Nórska.

Takmer polovica Slovákov si myslí, že vakcína proti chrípke H1N1 je efektívna a bezpečná, opačný názor zastáva tretina občanov Slovenska. Pokiaľ ide o povedomie týkajúce sa pandemickej chrípky H1N1, 98 percent občanov únie uviedlo, že vedia, o čo ide, kým na Slovensku je to len vyše 70 percent. Za najčastejší zdroj informácií o chrípke považujú dve tretiny Európanov televíziu. Za najdôveryhodnejší zdroj informácií o chrípke H1N1 považuje 43 percent Slovákov internet, čo je o 14 percentuálnych bodov viac ako je priemer európskej dvadsaťsedmičky. Dve tretiny slovenských občanov uviedli európske orgány za najdôveryhodnejší zdroj informácií o pandemickej chrípke. V porovnaní s priemerom EÚ je to viac o 15 percentuálnych bodov. Médiá považuje za dôveryhodný zdroj informácií viac ako polovica slovenských občanov.

Agentúru SITA o tom informovala Jana Farkašová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať