Hudba pomáha ľuďom s rakovinou, pacienti si skladajú vlastnú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hudba, tóny, muzika, rakovina
Foto: ahchealthenews.com

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Terapia hudbou môže pomôcť tínedžerom a mladým dospelým pri liečbe rakoviny.

Americkí vedci to zistili základe sledovania skupiny pacientov vo veku od 11 do 24 rokov, ktorí počas troch týždňov pracovali na výrobe vlastných hudobných videoklipov. Pod dohľadom terapeutov si pacienti napísali texty, nahrali hudbu a nakoniec nakrútili videoklipy, ktoré predstavili svojim blízkym.

Tvorivá aktivita podľa vedcov chorým zvýšila životaschopnosť, ale tiež zlepšila vzťahy s rodinou či priateľmi. Pozitívny prínos si vedci všimli aj sto dní po premiére videoklipov, keď pacienti uvádzali, že komunikácia s rodinou bola stále na dobrej úrovni a tiež sa cítili viac prepojení s priateľmi.

To vedci považujú za ochranné faktory, ktoré mladým pomáhajú vyrovnať sa s ochorením. „Ovplyvňujú spôsob, ako adolescenti a mladí dospelí zvládajú rakovinu,“ vyhlásila hlavná autorka štúdie Joan Haase. „Mladí pacienti, ktorí sú húževnatejší, majú väčšiu schopnosť povzniesť sa nad chorobou. Vedia tiež pomôcť druhým,“ dodala. Okrem toho hudobné videoklipy pomohli aj rodičom pacientov pochopiť, čo ich deti počas choroby cítia.

Muzikoterapiu vedci už dávnejšie odporúčali ako nástroj pre zlepšenie nálady pacientov s nádorovým ochorením. Podľa britskej nadácie Cancer Research pomáha terapia hudbou znížiť strach a zlepšiť kvalitu života. V niektorých prípadoch môže zmierniť niektoré symptómy rakoviny či vedľajšie účinky liečby. Nedokáže však liečiť ochorenie ani zabrániť jeho vzniku.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať