Dvojročný Brit Zed Merrick koncom uplynulého roka utrpel ťažké popáleniny, ktoré zanechali jeho kožu na celej hrudi bolestivo citlivú na každý dotyk. Po priekopníckej liečbe, pri ktorej mu lekári na telo nastriekali novú vrstvu kože vytvorenú z jeho vlastných kožných buniek, sa batoľa úplne zotavilo.
Trinásty október uplynulého roka síce nevyšiel na piatok, no pre rodinu Merrickovcov sa medzi tie šťastné nezapísal. V ten deň si ich syn Zed na seba nešťastnou náhodou vylial šálku čerstvo uvareného čaju. Na hrudi a pleciach tak utrpel popáleniny druhého stupňa.
„Stalo sa to v priebehu sekundy. Zed je ako blesk, nemohla som tomu uveriť – bolo to ako nočná mora každého rodiča,“ uviedla jeho 33-ročná matka Nicky. „Moja mama bola s nami a hneď mu vyzliekla tričko, avšak kúsky kože sa odlepili spolu s ním.“ Dieťa potom vložili do vane, kde sa snažili ochladiť ranu. Keďže Zed kričal a neustále sa mykal, nebolo to jednoduché. „Dávali sme na neho mokré studené uteráky a neustále sme ich vymieňali, lebo sa na jeho tele okamžite ohriali. Videli sme, ako sa jeho koža odlupuje, bolo to strašidelné,“ povedala Nicky.
Chlapca následne previezli do nemocnice Pinderfields vo Wakefielde, kde podstúpil dvojhodinovú operáciu. Lekári použili techniku, pri ktorej odstránili odumretú kožu a zároveň odobrali malú vzorku zdravej kože vo veľkosti poštovej známky. Tú potom umiestnili do zariadenia s názvom ReCell, ktorý za pomoci enzýmov rozložil zdravú kožu tak, aby sa mohla uskladniť vo forme roztoku. Roztok potom za pomoci injekčnej striekačky so špeciálnym nadstavcom nasprejovali na poškodenú kožu a pokryli zvláštnou náplasťou. Keďže bunky pochádzali z tela pacienta, bola takmer nulová šanca, že by ich telo odmietlo. Náplaste sa okrem toho samostatne odlepovali postupom času, ako sa koža pod nimi obnovovala, takže keď nastal čas ich výmeny, išlo o takmer bezbolestný proces.
Po štyroch mesiacoch liečby sa koža na Nickovom tele úplne zahojila a nezostali na nej takmer žiadne stopy po jazvách. Nickiho mama uviedla, že synovo zotavenie je „neuveriteľné“ a vyjadrila nádej, že batoľaťu nezostanú žiadne traumatizujúce spomienky na nehodu.
Hoci táto technológia obnovy kože je na trhu už takmer sedem rokov, využíva sa len zriedkavo. Jedným z hlavných dôvodov je jej cena a neochota poisťovní prispievať na takéto operácie. Malý Zed patrí k najmladším pacientom, na ktorých bola využitá a z úspešnej operácie majú radosť nielen rodičia, ale celý lekársky tím. Nová koža je elastická a bude na dieťati rásť podľa potrieb bez použitia podkožných štepov. „Verím, že je to revolúcia v ošetrovaní,“ dodal plastický chirurg Jeremy Rawlins.
www.huffingtonpost.co.uk