Hrozba jadrovej vojny je najväčšia od skončenia Studenej vojny, varuje šéf OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antonio Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres.

NEW YORK 19. septembra (WebNoviny.sk) – Hrozba, že na svete vypukne jadrová vojna, je dnes najväčšia od skončenia Studenej vojny koncom osemdesiatych rokov.

V prejave pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov (VZ OSN) to v utorok vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres. Svetových politikov okrem iného v tejto súvislosti varoval, že ich „ostré vyhlásenia môžu viesť k osudovým nedorozumeniam“.

Napätie vnútri jednotlivých krajín

Podľa agentúry AP túto poznámku adresoval šéf OSN nielen severokórejskému vodcovi Kimovi Čong-unovi, ale aj americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten vystúpil krátko po Guterresovi a k doteraz prezentovaným hrozbám voči Severnej Kórei pridal ďalšie.

Guterres hovoril pred VZ OSN nielen o napätej medzinárodnej situácii, ale aj o napätí vnútri jednotlivých krajín. „Spoločnosti sú rozdelené, politický diskurz je polarizovaný. Dôvera v rámci jednotlivých krajín a aj medzi krajinami sa vytráca vinou tých, ktorí démonizujú a rozdeľujú,“ vyhlásil šéf OSN.

Najočakávanejším vystúpením na utorňajšom rokovaní VZ OSN bol prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten okrem iného pohrozil Severnej Kórei, že ak neprestane provokovať jadrovými testami a konfrontačnými vyhláseniami, bude čeliť odplate zo strany Spojených štátov. „Pre raketového muža je to samovražedná misia, preňho aj pre jeho režim,“ odkázal Trump severokórejskému vodcoci Kimovi Čong-unovi.

Trump sa nevenoval Rusku

Ak budú Spojené štáty donútené brániť seba alebo svojich spojencov, nebudeme mať inú možnosť ako totálne zničenie Severnej Kórey,“ pohrozil Trump Pchjongjangu. Severokórejská delegácia opustila rokovaciu miestnosť už na začiatku Trumpovho prejavu.

Trump sa v prejave pred VZ OSN venoval aj Iránu, ktorému pohrozil, že ak bude pokračovať v nastúpenej ceste, Washington môže jadrovú dohodu, ktorú s ním uzatvoril ešte Trumpov predchodca Barack Obama, vyhlásiť za neplatnú z dôvodu jej porušenia zo strany Iránu. Zmluva podľa Trumpa aj tak iba „poskytuje krytie“ pre ďalšie budovanie iránskeho jadrového programu.

Agentúra AP si všimla, že okrem krátkej zmienky o nezávislosti Ukrajiny sa Trump vo svojom kľúčovom a dlho očakávanom prejave o medzinárodnej situácii vôbec nevenoval Rusku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresBarack Obama
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov