OECD je tak v poslednom období z pohľadu Slovenska najoptimistickejšou organizáciou v predpovediach hospodárskeho vývoja krajiny. Ministerstvo financií totiž aktuálne predpovedá pre budúci rok hospodársky rast 1,7 %, bankoví analytici 1,5 % a Európska komisia iba 1,1 %. Ministerstvo pritom znížením svojej predpovede z pôvodných 3,4 % na 1,7 % priznalo následný výpadok v rozpočte v objeme vyše 600 mil. eur.
V roku 2013 by sa pritom podľa organizácie mal hospodársky rast Slovenska opäť naštartovať a dosiahnuť 3,6 %. Harmonizovaná inflácia by mala v budúcom roku dosiahnuť 2,9 % a v roku 2013 by mal rast cien spomaliť na 2,8 %.
„Po silnom oživení nasledujúcom po kríze by sa mala aktivita spomaliť v súlade so slabnúcim rastom na exportných trhoch a poklesom dôvery,“ konštatuje sa v prognóze OECD. Za spomalením rastu bude podľa nej aj slabý domáci dopyt, ktorý je výsledkom či už pretrvávajúcej vysokej nezamestnanosti, ale aj konsolidačných opatrení. Nasledovné oživenie rastu podporené exportom a investíciami by mohlo podľa prognózy prísť už v polovici roka 2012.
OECD sa pritom vo svojej prognóze pre budúci rok stotožňuje aj s rozpočtovým plánom, ktorý načrtol minister financií Ivan Mikloš. Vláda totiž navrhuje rozpočtový deficit na úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je tiež projekcia organizácie. Pre rok 2013 však už ministrove odhodlanie znížiť deficit pod maastrichtské tri percentá nezdieľa. Podľa OECD totiž schodok v roku 2013 dosiahne 3,5 % HDP. „Oslabením daňových príjmov a rastom výdavkov na sociálne zabezpečenie ekonomické spomalenie dočasne naruší aj fiškálne konsolidačné plány,“ uvádza sa v prognóze.