PARÍŽ 22. júna (WebNoviny.sk) – Slovenské predsedníctvo v EÚ bude podľa premiéra Roberta Fica po britskom referende ťažkým predsedníctvom. Ako povedal v Paríži po stretnutí s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom, predsedníctvo Slovenska bude ovplyvnené výsledkami referenda vo Veľkej Británii a migračnou krízou. Fico ocenil, že SR sa môže oprieť počas predsedníctva o Francúzsko. „Slovensko má jasnú predstavu o predsedníctve a prioritách,“ povedal.
Výsledok britského referenda však podľa Fica významne ovplyvní EÚ do budúcnosti.
„Ak sa Británia rozhodne odísť, zmeny budú rozsiahle. Ak sa rozhodne zotrvať, bude potrebná široká diskusia. Navrhol som širokú diskusiu o tom, čo ponúkneme verejnosti v prípade brexitu či zotrvaní Británie v EÚ. Musíme byť v témach inovatívnejší a nápaditejší,“ povedal Fico.
Ukazuje sa podľa neho totiž, že európska verejnosť nesúhlasí so všetkým, čo únia robí, a to najmä v oblasti migrácie a hospodárskej politiky. „Slovensko je pripravené vytvoriť pôdu pre takúto diskusiu,“ vyhlásil Fico, pričom SR sa chce v oblasti migrácie sústrediť na projekty, v ktorých máme zhodu.
Fakty o referende: Briti rozhodnú o svojej budúcnosti
V Británii robia tisíce Slovákov. Prídu pre brexit o prácu?
Záujem Slovákov o Britániu môže vzrásť, Brexit zlacní pobyty
Predstavili priority Slovenska počas predsedníctva v EÚ
Slovenský premiér francúzskemu prezidentovi predstavil priority Slovenska počas predsedníctva v EÚ. Patria medzi ne štyri základné oblasti: Ekonomicky silná Európa; Výhody jednotného trhu; Migračná politika; Európa ako globálny angažovaný hráč.
Francúzsky prezident upozornil, že akékoľvek rozhodnutie v britskom referende padne, bude to mať následky pre Európu. „Ak by Británia vystúpila, malo by to vážne následky. Británia by sa nemohla zúčastňovať na rokovaniach v jadre Európy. Spojené kráľovstvo nebude mať prístup k jednotnému trhu,“ pomenoval následky.
Vyjadril však želanie, aby Briti v referende rozhodli inak, a po referende, aby Európa spoznala ďalšiu etapu spolupráce. „Slovensko sa podľa neho ujíma predsedníctva po referende vo Veľkej Británii. Či už bude v ňom dosiahnutý želaný výsledok, alebo nie, musíme sa snažiť, aby sa Európa pohla ďalej. Musíme chrániť rast v Európe, podporiť mladých ľudí,“ dodal.
Holland konštatoval veľmi dobré vzťahy medzi oboma krajinami
Slovenské predsedníctvo bude musieť podľa Hollanda pracovať na ďalších otázkach, ako je napríklad utečenecká kríza. Bude musieť tiež nachádzať kompromisy medzi EÚ a Tureckom.
Holland konštatoval veľmi dobré vzťahy medzi oboma krajinami. Spoločné problémy vidí u francúzskych a slovenských mliekarov. „Treba zvýšiť cenu mlieka,“ zdôraznil. Prezident verí, že slovenské predsedníctvo vyzve všetky krajiny únie k ratifikácii Parížskeho dohovoru o otázkach klímy.
Fico minulý týždeň o týchto témach rokoval v Berlíne so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou. Tá nepochybuje, že Slovensko zvládne agendu, ktorá je pred krajinou v súvislosti s predsedníctvom v Rade EÚ. Ako povedala po stretnutí s premiérom Robertom Ficom v Berlíne, Slovensko je dobrý partner a bude aj dobrý predseda v EÚ.
O predsedníctve Slovenska v Rade EÚ Fico minulý týždeň hovoril aj s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Podľa informácie, ktorú Fico zverejnil na facebookovom profile, išlo o dlhý rozhovor. Slovenská vláda bude počas predsedníctva vplývať aj na charakter vzťahov medzi EÚ a Ruskou federáciou, dodal Fico.