BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič odmieta hodnotenie stavu menšinovej politiky, ktoré dnes prezentoval Fórum inštitút pre výskum menšín. Považuje ho za povrchné a demagogické. Kálmán Petőcz z Fóra dnes na tlačovej konferencii povedal, že súčasná vláda si často zamieňa kvalitatívne parametre menšinových práv s kvantitatívnymi a namiesto efektivity opatrení hovorí skôr o počte menšinových škôl alebo divadiel. Čaplovič to odmieta. „Vicepremiér pripomína, že úlohou vlády aj v oblasti menšinovej politiky nie je veslovať, ale kormidlovať,“ reagoval Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.
Podpredseda vlády spochybňuje i tvrdenia Fóra inštitútu pre výskum menšín, že absentuje interkultúrny dialóg. Za smiešne považuje tvrdenie, že „neexistujú efektívne mechanizmy na výkon toho, že národnostné menšiny majú právo zúčastňovať sa na rozhodovaní“. Čaplovič argumentuje zmenami v Rade vlády SR pre národnostné menšiny a etnické skupiny po voľbách v roku 2006. Tvrdí, že všetky menšiny boli zrovnoprávnené. „Nemôže sa stať to, čo bolo štandardné za predchodcu Pála Csákyho, keď najväčšiu váhu vplyvu mala maďarská menšina a o inej sa mohlo rozhodovať aj v čase jej neprítomnosti,“ konštatuje hovorca Kaliňák. Dodáva, že pre Čaploviča nie je kľúčové podporovať najpočetnejšiu menšinu, ale podporovať tie najmenšie, a najmä tie, ktoré nemajú svoj vlastný štát a v zmysle Európskej charty menšinových alebo regionálnych jazykov túto starostlivosť prioritne potrebujú.
Fórum inštitút pre výskum menšín dnes vyhlásil, že úroveň menšinových práv na Slovensku sa v posledných štyroch rokoch zhoršila a prehĺbil sa sociálny dištanc. Pre dlhodobý rozvoj národnostných komunít podľa neho na Slovensku chýbajú legislatívne, inštitucionalizované a politické záruky. Fórum kritizuje vládu aj za jej snahu vnútiť menšinám identitu podľa svojej predstavy. „Vicepremiér odmieta tendenčné a účelové tvrdenia, ktorých autormi sú ľudia naklonení maďarským politickým stranám. Práve preto to vníma ako ďalší z palety dôkazov hovoriacich o tom, že mimovládny sektor je zneužívaný na politické ciele,“ uviedol Kaliňák.
SITA