- aktualizované 7. augusta, 15:59
Strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) údajne porušila zákon v prípade kampane vo voľbách do Európskeho parlamentu. Myslí si to mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS).
Ako napísala na sociálnej sieti, strana viac ako mesiac po voľbách navýšila kampaň o 350-tisíc eur na necelý milión eur. Strana Hlas-SD zároveň cez transparentný účet poslala desiatky tisíc eur bez uvedenia príjemcu, čím podľa organizácie jasne porušila pravidlá volebných kampaní.
Neznámy príjemca až 15 percent kampane
„Ešte v kampani (10. mája) poslal Hlas-SD na neznámu adresu 93-tisíc eur, po voľbách (15. júla) ďalších 55-tisíc eur. Celkovo tak nie je možné identifikovať príjemcu až 15 percent kampane,“ priblížila TIS. Strana Hlas-SD uviedla, že celú situáciu konzultovala s Odborom volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR, preto to nevníma ako porušenie zákona.
„Došlo k zlyhaniu aplikácie pri platbe a odporúčanie spomínaného odboru vyššie bolo ponechať to v stave, v ako tom je,“ uviedlo tlačové oddelenie Hlasu-SD. Súčasne tvrdí, že júlová platba bez príjemcu putovala agentúre Creo advertising, ktorá strane zabezpečovala kampaň.
Banka nemala technické problémy
Účet strany Hlas-SD je vedený v Slovenskej sporiteľni. Hovorkyňa banky Marta Cesnaková však vzhľadom na bankové tajomstvo nemohla komentovať detaily na pozadí účtu. Uviedla však, že ich banka nemala v daných časoch technické problémy.
Pellegrini už nie je súčasťou Inštitútu sociálnej demokracie, na jeho členstvo upozornilo KDH
„Na základe analýzy našich IT systémov môžeme potvrdiť, že sme v danom čase neevidovali žiaden výpadok alebo nedostupnosť našich služieb či aplikácií,“ povedala Cesnaková. Okrem toho priblížila, že ak majiteľ transparentného účtu pri zadávaní platby nevyplní názov príjemcu, transakcia sa zobrazí s príjemcom „Notprovided“.
Chyba sa dala opraviť
Takýto názov podľa TIS obsahovali u strany obe platby a z pohľadu banky nie je názov príjemcu povinným poľom platby. Chyba sa však podľa mimovládky dala opraviť, čo im potvrdila aj samotná banka.
Eurovoľby ukázali slabý mandát SNS, uviedol Dubéci. Napriek tomu strana prináša na schôdzu NR SR tie najkontroverznejšie témy (video)
„Informácie o príjemcovi klient nevie doplniť dodatočne, ale na základe jeho oficiálnej žiadosti (podpísanej oprávnenými konať za majiteľa účtu) mu tento údaj vieme v jeho transakcii doplniť my,“ informovala Cesnaková.
Podnet na ministerstvo vnútra
Organizácia TIS sa z tohto dôvodu rozhodla iniciovať podnet na ministerstvo vnútra a žiadať nápravu opakovaného porušenia volebných pravidiel stranou Hlas-SD. „Zákon v takýchto prípadoch ráta s pokutou od desaťtisíc do stotisíc eur,“ uviedla organizácia.
Kto investoval najviac do kampane v eurovoľbách? Politické strany minuli vyše sedem miliónov eur
Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann agentúru SITA informoval, že doposiaľ neevidujú podnet od mimovládnej organizácie k spomínanej veci. Ak ho však obdržia, budú sa ním podľa slov hovorcu zaoberať. Ministerstvo vnútra sa súčasne vyjadrilo aj k napadnutej eurokampani strany Hlas-SD.
Kontrola ešte prebieha
„V prípade, že platobná transakcia neobsahuje niektorý údaj z dôvodu technickej chyby (a tento údaj nie je možné dodatočne opraviť, resp. doplniť) a zároveň je možné identifikovať z platobnej operácie a účtovných dokladov príjemcu finančných prostriedkov, ministerstvo vnútra túto situáciu vo všeobecnosti nevníma ako porušenie zákona, ak k nej došlo bez zavinenia majiteľa osobitného platobného účtu,“ uviedol hovorca Neumann.
Súčasne pripomenul, že kontrola záverečných správ, osobitných transparentných účtov politických subjektov a ich volebnej kampane k eurovoľbám ešte stále prebieha.
„Zároveň uvádzame, že v prípade akýchkoľvek nejasností alebo otázok ministerstvo vnútra žiada od politických strán doklady, informácie, vysvetlenie alebo iné údaje týkajúce sa ich volebnej kampane,“ priblížil.