BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Hladina svetových morí stúpne v najbližších 100 rokoch až o jeden meter, príčinou bude globálne otepľovanie, uvádza sa v novej správe austrálskych vedcov zverejnenej v pondelok. Podľa nej takzvané storočné záplavy na pobreží sa budú odohrávať čoraz častejšie.
V prvej správe Climate Commission sa uvádza, že podľa existujúcich dôkazov je rýchle otepľovanie povrchu našej planéty nepochybné. Za posledné desaťročie zem zaznamenala rekordné teploty. Austrálski vedci v správe s názvom The Critical Decade (Kritické desaťročie) uviedli, že na základe najnovších klimatologických výskumov z celého sveta za otepľovanie zeme a oceánov, ako aj za zvyšovanie hladiny morí môžu skleníkové plyny pochádzajúce z priemyselnej výroby.
Profesor Will Steffen, člen komisie, ktorá vypracovala spomínanú štúdiu, uviedol, že očakáva „významné zvýšenie hladiny morí do roku 2100 v porovnaní s rokom 1990 o 0,5 metra až jeden meter“, píše sa v úvode správy. Podľa jeho slov tento odhad je vyšší ako predpoklad Medzivládneho panelu o zmene klímy Organizácie Spojených národov z roku 2007. Ten odhadol, že hladina by mohla stúpnuť o 0,8 metra. Výsledky poslednej štúdie však nie sú v rozpore so spomínaným panelom, pretože podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia čísla môžu byť vyššie.
„Teraz sme o päť rokov ďalej, vieme viac o tom, ako sa správajú veľké ľadovce,“ vysvetlil Steffen v Canberre. „Máme veľmi dobré informácie o ľadovej prikrývke Grónska. Vieme, že stráca stále viac hmoty. To nám napovedá, že potrebujeme zvýšiť hornú hranicu o niečo bližšie k jednému metru,“ povedal vedec. Podľa niektorých názorov by to mohlo byť ešte viac, dodal.
Podľa správy zvýšenie hladiny morí o 0,5 metra bude mať veľké následky. Jedným z nich bude čoraz častejší výskyt záplav v pobrežných oblastiach, v prípade Austrálie v okolí najväčších miest Sydney a Melbourne. Dokonca takzvaná storočná voda by mohla tieto oblasti zasiahnuť aj každý rok.