BRATISLAVA 1. júna (WBN/PR) – Bol hrdinom s vojnovými zásluhami, ale jeho vieru v oficiálnu propagandu nahlodal červík pochybností. Začal pátrať po pravde a to nemal robiť. Teraz mu ide o všetko, čo mu je blízke, ba možno aj o život.
Našťastie iba v novom krimi thrilleri Dieťa 44, ktorý vznikol podľa rovnomenného a cenami ovenčeného bestselleru. Jeho silný príbeh a atmosféra sa čitateľom po celom svete doslova vryli pod kožu. Degradovaný policajt, ktorý sa ocitol vo vyhnanstve a navzdory stalinistickému režimu pátra po sériovom vrahovi. Ohrozuje tak nielen svoj život, ale aj život svojej manželky a každého, kto by mu len trochu pomohol.
Príbeh knihy a filmu Dieťa 44 bol inšpirovaný skutočným prípadom „Rostovského mäsiara“ Andreja Čikatila. Film produkoval slávny Ridley Scott. Veľká časť bola natáčaná v Prahe a na ďalších miestach v Českej republike. V hlavných úlohách sa predstavia Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman a Vincent Cassel.
Lev Demidov je vojnový hrdina. Jeho svedomitá práca pre sovietsku tajnú políciu mu zaistila postavenie, dobré bývanie pre seba a svoju krásnu ženu a tiež pre jeho rodičov. Nikto si však nemôže byť ničím istý. Demidov odmietne udať svoju ženu a štátnou mocou je zo dňa na deň degradovaný a poslaný do vyhnanstva. Tu narazí na vraždu, ktorá sa podobá na iný prípad, s ktorým sa stretol a bol označený za nehodu. Vzorný syn Sovietskeho zväzu potopený štátnou mocou až na samé dno, s kariérou i životom v troskách, Lev Demidov sa rozhodne pustiť do hľadania sériového vraha. Avšak v stalinistickom Rusku v 50. rokoch niečo také ako vražda oficiálne neexistuje. Musí preto pátrať len na vlastnú päsť, s pomocou svojej ženy, tajne a proti vôli režimu. S postupujúcim vyšetrovaním naberá rozsah rituálnych vrážd odstrašujúce rozmery. Napriek tomu, že akákoľvek pomoc v sebe nesie riziko zatknutia, získa nečakaného spojenca. Slučka sa postupne uťahuje nielen okolo vraha, ale aj okolo hlavných hrdinov.
OBRAZOM: Dieťa 44
Dieťa 44 je jedným z najvýznamnejších hollywoodskych filmov, ktorý vznikol v poslednej dobe v Českej republike. Do širokého povedomia sa dostal predovšetkým preto, že kvôli natáčaniu bola vôbec prvýkrát uzavretá časť pražského metra a bolo nutné zaviesť náhradnú verejnú dopravu. Hollywoodski filmári boli z niektorých lokácii a ich atmosféry doslova unesení. Gary Oldman si napríklad takto pochvaľoval industriálne železiarne v Hrádku u Rokycan: „Tieto miesta sú také autentické, že jednoducho veľa práce urobia a odohrajú za nás,“ čím ich pasoval za rovnoprávneho hereckého partnera.
Praha samotná hrá Moskvu 50-tych rokov. „Napriek tomu, že sa natáčalo v lete, museli sme občas pár ulíc zasnežiť a herci hrali zimné scény v ťažkých kožušinách,“ spomína Veronika Hladíková zo spoločnosti Stillking Films, ktorá natáčanie v Česku zabezpečovala. Aj autor knižnej predlohy Tom Robin Smith sa bol pozrieť na natáčanie a štábu prezradil, že úplne prvá myšlienka na celý príbeh a vznik knihy mu napadla pri cestovaní a práve počas pobytu v Prahe. Spisovateľ v uplynulých dňoch Prahu znova navštívil a osobne uviedol film do kín v susednom Česku.
DIEŤA 44 v kinách od 4. júna.
TRAILER: Dieťa 44