BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o., už podpísala zmluvu o budúcej nájomnej zmluve na sálu pre približne tisíc ľudí v budúcom komplexe River Park II. Pre agentúru SITA to uviedol konateľ spoločnosti Ján Krnáč. Sála by mala slúžiť ako náhrada za súčasný Park kultúry a oddychu (PKO), na ktorého búranie má investor a majiteľ pozemkov búracie povolenie platné do konca budúceho roka. Sálu si bude hlavné mesto prenajímať 20 rokov, ročne by malo zaplatiť 466 480 eur. Podľa vedenia mesta je dohoda o nájme vyvážená, objektívna a najlepšia pre mesto. Výhodnejšia cena za celých päť rokov, čo sa situácia okolo PKO rieši, údajne nebola.
„Áno, bola podpísaná v termíne,“ odpovedal Krnáč na otázku, či sa stihla zmluva o budúcej zmluve podpísať včas. Agentúra SITA oslovila aj bratislavský magistrát. „O podrobnostiach zmluvy s Henbury Development, rovnako aj o samotnom projekte budúceho kultúrneho priestoru pre Bratislavu bude vedenie mesta informovať prioritne poslancov na najbližšom mestskom zastupiteľstve, ktoré bude 1. júla,“ odpovedala hovorkyňa primátora Beatrice Szabóová.
V súčasnosti je už podľa Krnáča hotová štúdia budúceho komplexu River Park II. Ako by ale mal komplex vyzerať alebo čo všetko by malo byť v sále, ktorú si mesto bude prenajímať, investor zatiaľ prezradiť nechce. „Predtým, ako štúdiu odprezentujeme poslancom, by som nerád informoval o detailoch,“ povedal Krnáč. Mesto už niekoľkokrát deklarovalo záujem o prezentáciu štúdie, zatiaľ o ňu ale ešte oficiálne nepožiadalo. Nezodpovedanou otázkou zatiaľ zostáva aj to, kedy by sa malo začať búrať súčasné PKO. Investor údajne nevie ešte odhadnúť, či je búranie reálne tento alebo až budúci rok.
Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eura. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Súčasťou bolo aj vybudovanie promenády. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eura, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom spomínanej sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Za zachovanie PKO vznikla petícia, občianski aktivisti sa ho snažia zachrániť. Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) chce, aby bolo PKO vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Búracie povolenie má spoločnosť po minuloročných aprílových udalostiach predĺžené do konca roka 2011.
SITA