BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Harmonizovaná inflácia podľa očakávania zrýchľuje svoje tempo. Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla v septembri 4,4 % a oproti augustu sa medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien merané harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) zrýchlilo o 0,3 percentuálneho bodu. Dvanásťmesačný priemer medziročnej harmonizovanej inflácie sa tak oproti augustu zvýšil o 0,3 percentuálneho bodu na 3,2 %. Medzimesačne ceny v septembri oproti augustu stúpli o 0,3 %, kým v auguste bol medzimesačný rast na úrovni 0,1 %. Septembrová harmonizovaná inflácia bola v súlade s očakávaniami analytikov, ktorí predpovedali medziročný rast cien rovnako na úrovni 4,4 %.
Tempo rastu spotrebiteľských cien podľa harmonizovaného indexu HICP je v súčasnosti podobne ako pri inflácii meranej národnou metodikou, ktorá v septembri dosiahla 4,3 %, najvyššie od konca roka 2008. Vyššiu harmonizovanú infláciu totiž štatistici naposledy zaznamenali v septembri 2008, kedy dosiahla 4,5 %. Vtedy to pritom bol najrýchlejší rast cien od septembra 2006.
Na medziročnej báze najrýchlejšie rástli ceny bývania, vody a energií, a to až o 8,1 %. Nasledovali ceny dopravy s rastom o 6,8 %, vzdelávania o 5,7 %, potravín a nealkoholických nápojov o 5,2 %, alkoholu a tabaku o 4,2 %, zdravotníctva o 4,1 %, rozličných tovarov a služieb o 3,9 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 3,4 % a odevov a obuvi o 2,1 %. Mierne stúpli aj ceny rekreácie a kultúry o 0,4 % a pôšt a telekomunikácií o 0,1 %. Jediným segmentom, kde medziročne ceny klesli, tak bol nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu, s medziročným poklesom o 0,2 %.
Medzimesačne zase najvýraznejšie v súvislosti so začiatkom školského roka stúpli ceny vzdelávania, a to až o 3,5 %. Vyššie oproti augustu však boli aj ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 1,4 %, bývania a energií a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,5 %, nábytku a vybavenia domácnosti o 0,4 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,2 %, odevov a obuvi o 0,1 % a zdravotníctva o 0,1 %. Na druhej strane oproti augustu klesli ceny rekreácie a kultúry o 0,2 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,1 % a dopravy o 0,1 %. Na augustovej úrovni zotrvali ceny pôšt a telekomunikácií.
V minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali. V tomto roku sa očakáva vyššia inflácia, ovplyvnená tak oživovaním dopytu, ako aj vplyvom konsolidačného balíka vlády. Národná banka Slovenska napríklad v aktuálnej predikcii očakáva tohtoročnú harmonizovanú infláciu v priemere 4,2 %. Bankoví analytici aktuálne predpokladajú koncoročný rast cien podľa HICP mierne vyšší, na úrovni 4,3 %.
Medziročná inflácia v SR vyššia ako priemer únie
Medziročná inflácia na Slovensku meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) bola v septembri vyššia v porovnaní s priemerom za eurozónu aj v porovnaní s priemerom za celú Európsku úniu. V eurozóne sa ceny oproti rovnakému mesiacu vlaňajška zvýšili o 3 %, v rámci celej EÚ o 3,3 %, ale na Slovensku bol rast až na úrovni 4,4 %. Medzimesačne však ceny na Slovensku rástli pomalšie. V rámci celej eurozóny oproti augustu posilnili o 0,8 % a v celej EÚ o 0,6 %. Na Slovensku bol medzimesačný rast cien na úrovni 0,3 %. Vyplýva to z informácií, ktoré v piatok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Najnižšia medziročná inflácia bola v septembri v Írsku (1,3 %), Švédsku (1,5 %) a v Českej republike (2,1 %). Najviac sa ceny oproti septembru minulého roka zvýšili v Estónsku (5,4 %) a Litve (4,7 %). V rámci eurozóny medziročne zdražela najmä doprava (5,9 %), bývanie (5 %) a alkohol a tabak (3,7 %). Znížili sa ceny telekomunikácií (-1,9 %) a iba mierne zdražela rekreácia a kultúra (0,5 %) a vybavenie domácností (1,3 %). Medzimesačne v septembri zdraželi hlavne odevy (14,1 %), vzdelávanie (1 %), vybavenie domácností (0,5 %) a alkohol a tabak (0,5 %). Oproti augustu klesli ceny rekreácií a kultúry (-1,1 %), hotelov a reštaurácií (-0,8 %) a telekomunikácií (-0,3 %).