Harmonizovaná inflácia opäť na historickom minime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eva Sadovská
Analytička Poštovej banky Eva Sadovská

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien zaznamenala vo februári pokles o – 0,2 %. Potvrdila tak historické minimum, dosiahnuté v januári 2010. O februárový vývoj cien sa postaralo predovšetkým lacnejšie vybavenie domácností (o – 4,1 %) a potraviny a nealkoholické nápoje (o – 2,7 %). Nižšie ceny ako pred rokom boli zaznamenané ale aj v prípade energií, obuvi a odevov a v doprave. Naopak, najvýraznejší nárast cien (o 7,0 %), ovplyvnený zvyšovaním spotrebných daní, zaznamenali tabakové výrobky a alkohol. Pomerne výrazne medziročne zdraželi aj ceny v zdravotníctve a vo vzdelávaní.

Medzimesačne, teda v porovnaní s januárom, ceny celkovo zaznamenali stagnáciu. V porovnaní s januárom bolo drahšie v zdravotníctve (o 0,8 %) a v prípade potravín a nealkoholických nápojov (o 0,7 %). Naopak, ceny v doprave a v prípade odevov a obuvi v porovnaní s úvodným mesiacom roka zlacneli o cca jedno percento.

Pokles cien môže natískať otázku, či sa na Slovensku deflácia, teda dlhodobý pokles cien tovarov a služieb, nestáva realitou. Naposledy bol pokles cenovej hladiny evidovaný v októbri. V novembri a v decembri sme zaznamenali stagnáciu cien. No a v januári a februári bol zaznamenaný už spomínaný pokles o – 0,2 %. Myslíme si, že ceny tovarov a služieb na Slovensku nebudú pokračovať v klesajúcom trende dlhodobo. Predpokladáme, že zopár mesiacov sa bude ešte inflácia hýbať okolo nuly, postupne ale očakávame jej rastúci trend. Výrazné zdražovanie však v tomto roku neočakávame, nakoľko spotrebiteľský dopyt bude naďalej tlmený nepriaznivou situáciou na trhu práce.

Štatistický úrad EÚ (Eurostat) zverejnil harmonizovanú infláciu aj za všetkých členov únie. Vo februári najvýraznejší pokles cien zaznamenalo Lotyšsko(o – 4,3 %]) a Írsko (o – 2,4 %). Naopak, najvýraznejší nárast bol vo februári evidovaný v Maďarsku (o 5,6 %) a v Rumunsku (o 4,5 %). Únia ako celok zaznamenala v druhom mesiaci roka medziročný rast cien o 1,4 %, eurozóna o 0,9 %.

No a len pre zaujímavosť a čisto teoreticky, maastrichtské inflačné kritérium by sa januári nachádzalo na úrovni 0,3 %, pričom Slovensko by ho nedodržalo o dve desatiny percenta.

Eva Sadovská, analytička Poštovej banky

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Sadovská