BRATISLAVA 17. júla (WEBNOVINY) – Ústavný súd bude musieť o disciplinárnom konaní proti bývalému predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi rozhodovať ešte raz. Odznelo to v piatok v relácii Hlavné správy TA3 s tým, že Harabin opäť požiadal o obnovu konania. Využil totiž šancu, ktorú mu dala novela Ústavy SR.
Harabin poškodzuje dôveryhodnosť justície, tvrdí právnička
Čižnár poslal Harabinovi pre jeho kontoverzný rozsudok list
Dovolací senát oponuje Harabinovi, inšpekcia je zákonná
„Ja viem, čo mám robiť. Ja vždy viem, čo mám robiť,“ odpovedal Harabin na otázku redaktora TA3, či požiada o obnovu konania v jeho disciplinárke dva dni pred vypršaním termínu. Podľa Harabina je verdikt štrasburského súdu jasný, „Slovenská republika si nesplnila záväzky voči Harabinovi“.
Nový proces si vysúdil v Štrasburgu
Harabin už totiž raz o obnovu konania žiadal, na Ústavnom súde SR sa však nenašlo dosť hlasov. Nový proces si Harabin vysúdil v Štrasburgu. Aby sa Slovensko vyhlo blamáži, poslanci presadili novelu ústavy – ak Štrasburg nariadi obnovu procesu, Ústavný súd SR musí konať.
„Ústavný súd je teraz povinný rozhodnúť v súlade s rozsudkom Európskeho súdu pre ľudské práva a zabezpečiť sťažovateľovi Harabinovi spravodlivé súdne konanie,“ pre TA3 to uviedla zástupkyňou SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. Za odmietnutie kontroly ministra financií na Najvyššom súde SR dostal Harabin od ústavného súdu trest – krátenie platu o 70 percent na rok.
Európsky súd mu dal za pravdu
Podľa TA3 tak prišiel o 50 000 eur a sťažoval sa preto až v Štrasburgu, kde tvrdil, že o ňom rozhodovali aj zaujatí sudcovia. Európsky súd mu dal za pravdu. „Keď Slovenská republika tú vec nevyrieši a keď ma neodškodní, hrozí vylúčenie Slovenskej republiky z Rady Európy,“ povedal pre TA3 Harabin. Podľa Harabina nemusí Slovensko čakať ani na ústavný súd, ale môže ho odškodniť aj samé, „aj s úrokami, čo mi nezákonne zobrali“ dodal.
Pirošíková pre TA3 povedala, že bude dôležité, aby to obnovené konanie skutočne zabezpečilo nápravu tak, ako to definoval Európsky súd pre ľudské práva. V prípade, že to Slovensko dodrží, Výbor ministrov Rady Európy ukončí sledovanie Harabinovho prípadu. Aby však všetko dopadlo ako má, Ústavný súd SR musí o Harabinovej disciplinárke rozhodnúť bez namietaných sudcov.