BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Zo záverov dnešného zasadnutia pléna Najvyššieho súdu (NS) SR vyplýva, že predseda NS SR Štefan Harabin sa má obrátiť na predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka, aby sa vytvorila pracovná skupina z členov ústavnoprávneho výboru, Súdnej rady SR a Najvyššieho súdu SR. Tá by mala prerokovať a legislatívne vyriešiť otázky okolo dôsledkov platnej právnej úpravy odmeňovania sudcov Najvyššieho súdu SR. „Zároveň sa má predseda NS SR snažiť urovnať spor dohodou so sudcami z najvyššieho súdu bez zvyšovania trov súdneho konania a zbytočných prieťahov,“ informoval hovorca NS SR Michal Jurči. Dodal, že plénum sa zaoberalo legislatívnou situáciou iba vo vzťahu k sudcom najvyššieho súdu. Ide už o tretie zasadnutie pléna na túto tému od roku 2006, keď sa konali ešte rokovania pod vedením predsedu Milana Karabína, zastupujúcej predsedníčky Daniely Švecovej a dnes predsedu Harabina.
Ako ďalej uviedol Jurči, sudcovia Najvyššieho súdu SR ubezpečili verejnosť, že budú naďalej o veciach rozhodovať nezávisle a nestranne iba na základe zákonov a skutkového stavu. NS SR vlani rozhodol viac ako 7 600 právnych vecí. „Na najvyššom súde sú už ojedinele veci staršie ako jeden rok, najmä z dôvodu prerušenia konania, keď sa čaká na rozhodnutia iných kompetentných orgánov,“ tvrdí Jurči.
Ministerstvo spravodlivosti SR Nepristúpi na dohody so sudcami vo veci žalôb
Žaloby sudcov pre ich odmeňovanie považuje ministerstvo spravodlivosti za neodôvodnené. „Súčasné vedenie Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré zastupuje v sporoch Slovenskú republiku, zaujalo vo veci jasné stanovisko: Považuje žaloby za neodôvodnené a žiada súdy, aby ich zamietli. Zároveň poukazuje na to, že sudcovia, ktorí si podali tieto žaloby a rozhodujú v obdobných sporoch, sú zaujatí a mali by byť vylúčení z rozhodovania. Aj vzhľadom na uvedené dohoda alebo zmier v sporoch neprichádza podľa nás do úvahy,“ reagoval dnes hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla na závery zasadnutia pléna Najvyššieho súdu (NS) SR.
Jedným zo záverov plenárneho zasadnutia je, že predseda NS SR sa má snažiť urovnať spor dohodou so sudcami z najvyššieho súdu bez zvyšovania trov súdneho konania a zbytočných prieťahov. „Prijaté stanovisko pléna Najvyššieho súdu SR je v rozpore so zákonom a preto možno takýto akt považovať za nulitný. Stanovisko pléna popiera podstatu najvyššieho súdu ako najvyššej súdnej inštitúcie, pretože ide o vyjadrenie k prebiehajúcim súdnym sporom, ktoré ešte len môžu byť predmetom konania na najvyššom súde,“ uvádza Bubla. Podľa stanoviska ministerstva Najvyšší súd SR takto predbieha konanie na krajskom súde, až po ňom v konkrétnom spore rozhoduje najvyšší súd. „Okrem toho členmi pléna sú aj tí sudcovia, ktorí podali tzv. diskriminačné žaloby a je zjavná ich zaujatosť v spore, čo považujeme za neprijateľné,“ dodal Bubla.
Plénum NS SR neodporúča, aby sa Harabin odvolal
Plénum Najvyššieho súdu SR neodporúča predsedovi súdu Štefanovi Harabinovi, aby sa odvolal v prípade sudcov tohto súdu, keď vyhrajú na súde svoje antidiskriminačné spory . „Odporúča mi dohodnúť sa so sudcami tak, aby zanikol spôsob diskriminácie a aby sa nezvyšovali zbytočne súdne trovy,“ povedal po rokovaní Harabin, podľa ktorého za uznesenie hlasovalo takmer 70 členov pléna. V decembri už na Okresnom súde Bratislava I. uspelo so žalobami 11 sudcov NS SR. Harabin presne nevie, koľko sudcov tohto súdu žaloby podalo, odhadol to na jednu tretinu, možno jednu polovicu. Na otázku, či sa bude riadiť poradným hlasom pléna a neodvolá sa povedal, že sa bude riadiť ústavou, zákonmi a svojím svedomím. V prípade spomínaných 11 sudcov, ktorí už spory prvostupňovo vyhrali, je teraz taká situácia, že do konania vstupuje ministerstvo spravodlivosti ako vedľajší účastník. „Ale to ešte neznamená, že bude pripustený,“ konštatoval Harabin s tým, že o tom rozhodne súd a „otázka odvolania alebo neodvolania sa ešte nie je aktuálna.“
„Najideálnejšie a najľahšie riešenie je, podľa môjho názoru a stále to budem tvrdiť, keby špeciálni sudcovia vrátili diskriminačný príplatok,“ vyhlásil Harabin. Odvoláva sa na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý podľa neho rozhodol, že výška príplatku bola neústavná.
Dnešné rokovanie pléna malo podľa Harabina veľký zmysel. „Aby si politická moc uvedomila, že tu je názor sudcov pléna NS SR,“ vysvetľoval. V prijatom uznesení plénum podľa neho vyzýva zákonodarnú a výkonnú moc, aby rokovala, aby sa vytvorila spoločná komisia na odstránenie stavu, ktorý tu je.
Skupina sudcov Najvyššieho súdu SR, ktorá nesúhlasí s dnešným zasadnutím pléna tohto súdu o antidiskriminačných žalobách, opustila rokovanie zvolané Štefanom Harabinom hneď na začiatku. „Sme boli nútení opustiť zasadnutie pléna Najvyššieho súdu SR, ktoré evidentne nespĺňa znaky čestného a zákonného konania,“ odcitoval z vyhlásenia sudca Miroslav Gavalec. „Je smutné, keď majú právo vyjadriť svoj názor – chcú protestovať,“ reagoval Harabin.
Podľa nespokojnej skupiny nedáva zákon právo Štefanovi Harabinovi zvolať zasadnutie s takýmto obsahom. Ako uviedol Gavalec, na začiatku sa obišlo aj zvyčajné úvodné rokovanie o programe a hneď sa hlasovalo, „proti čomu sme protestovali.“ Podľa nich zvolaním dnešného rokovania pléna s takýmto programom došlo k porušeniu zákona. „Porušenie zákona je vlastne jedným z dôvodov na začatie disciplinárneho konania a na to sú už oprávnené iné orgány, ktoré by mali zvážiť, či skutočne tento dôvod na začatie disciplinárneho konania proti zvolávateľovi tohto pléna je alebo nie je,“ myslí si Gavalec. Harabin je presvedčený, že o programe mohlo plénum rokovať. „V tak zásadnej otázke, ako je pretrvávanie diskriminácie,“ myslí si predseda NS SR.
Skupina vo svojom prehlásení upozornila, že predseda NS SR je podľa nich orgán správy a riadenia súdu. „Jednou z jeho povinností je riešenie finančných otázok súvisiacich alebo vznikajúcich s chodom súdov,“ napísali. Plénum NS SR je osobitným orgánom, ktorý správu a riadenie nevykonáva, ale je orgánom na výkon súdnictva s osobitnými rozhodovacími oprávneniami stanovenými zákonom. Žiadny z týchto orgánov nesmie prekročiť svoje zákonné oprávnenia, tvrdí skupina v prehlásení a ako príklad uvádza zvolanie pléna NS SR s návrhom programu, ktorý sa evidentne vymyká z jeho právomocí. “Takáto situácia je v právnom štáte nepredstaviteľná a nemôže ju napraviť ani väčšinový názor pléna,“ napísali.
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin zvolal na dnes plénum NS SR, ktoré malo podľa programu zaujať „stanovisko k postupu NS SR pri kompenzácii dôsledkov diskriminačného odmeňovania sudcov NS SR vo vzťahu k odmeňovaniu sudcov Špeciálneho súdu a sudcov rozhodujúcich o opravných prostriedkoch“. Ministerstvo spravodlivosti SR koncom decembra minulého roka avizovalo, že nebude čakať, ako bude konať alebo nekonať Najvyšší súd SR a ostatné subjekty, proti ktorým podali sudcovia tzv. diskriminačné žaloby. Okrem spomínaných prípadov, do ktorých vstúpil, a zvažuje, že tak urobí aj v ostatných prípadoch, keď sudcovia žalovali súdy a nie ministerstvo.