BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Humanitárne spoločenstvo vyzýva na okamžité ukončenie násilností v Cap Haitien, ktoré brzdia poskytovanie humanitárnej pomoci chorým na choleru v tejto oblasti. Zásoby a pomoc, ktoré spoločenstvo poskytuje, sú totiž nevyhnutné, aby v krajine porazili choleru. Detský fond UNICEF na Haiti pracuje od nedele v pohotovostnom režime, všetci pracovníci sa naplno venujú pomoci so zvládnutím situácie s cholerou. Pomôcť môžu aj Slováci, zbierka je stále aktuálna. Každý môže prispieť na číslo účtu 26297 26297/1100, variabilný symbol pre Haiti je 6110. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka UNICEF Slovensko Anna Beňová.
OSN bolo donútené pozastaviť lety s liekmi, mydlom a ďalším personálom do Cap Haitien a Port de Paix. Priamo z terénu hlási Oxfam prerušenie projektu na čistenie vody chlórom, čo sa dotkne tristotisíc ľudí v slumoch. Svetový potravinový program utrpel straty v podobe zhoreného skladu s tonami jedla a Svetová zdravotnícka organizácia musela zastaviť tréning nových pracovníkov. Demonštranti zablokovali cesty a bránia ľuďom dostať sa do nemocníc.
Humanitárny koordinátor Nigel Fisher odsúdil v mene všetkých, ktorí pomoc poskytujú, útok na sklad Svetového potravinového programu a zničenie zásob, ktoré mohli zachrániť mnohé životy. Dodal, že zásoby v Cap Haitien sa rýchlo míňajú, zdravotníci sú preťažení a úmrtnosť na choleru rastie a momentálna situácia iba zabraňuje, aby sa ďalšie dodávky dostali k tým, ktorí potrebujú pomoc. Najhoršia je situácia v severnom okrese, kde umiera až 7,5 percenta všetkých nakazených. „Vyzývame všetkých, ktorí sú zainteresovaní na demonštráciách, aby ich okamžite ukončili, nech môžu domáci aj medzinárodní partneri pokračovať v záchrane životov,“ prízvukoval Fisher. „Stratou je pre nás každý deň, keď nemocnice musia fungovať bez zásob, pacienti nemôžu byť ošetrení a ľudia ignorujú nebezpečenstvo, ktoré im hrozí. Musíme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme chorým pomohli, ale v tejto situácii to je veľmi ťažké,“ uzavrel.
Najmenej jeden človek prišiel o život pri zrážkach medzi haitskými demonštrantami a mierovými jednotkami Organizácie Spojených národov (OSN) pôsobiacimi v krajine. Ľudia na ostrove už niekoľko dní protestujú proti šíreniu cholery, ktorá si vyžiadala už viac ako tisíc obetí. Jednotky OSN tentoraz proti demonštrantom v meste Cap Haitien použili slzotvorný plyn, tí zase na vojakov hádzali kamene a blokovali cesty. Smrteľný incident sa odohral po tom, ako jeden demonštrant začal strieľať na jedného z vojakov. Ten paľbu opätoval a demonštranta zabil.
Haiťania obviňujú z rozšírenia nákazy mierový kontingent OSN zložený z nepálskych vojakov. Špekulácie, že by cholera mohla pochádzať práve z tejto ázijskej krajiny, sa medzi Haiťanmi rozšírili aj vďaka politikom vrátane Laguerra Locharda, starostu mesta Mirebalais, ktorý sa vo voľbách 28. novembra uchádza o zvolenie do Senátu. Aktuálny nepálsky kontingent pôsobiaci pod patronátom OSN dorazil na Haiti 9. októbra, čo približne sedí s rozšírením epidémie na Haiti. Nepál navyše nedávno zažil pandémiu cholery.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí odporúčalo občanom, aby zvážili cestu na Haiti „z dôvodu dlhodobo zložitej bezpečnostnej situácie, nefunkčnej základnej infraštruktúry a epidémie cholery, ktorá zasiahla najmä provinciu Artibonite – mestá St. Marc a Gonaives, ale už aj hlavné mesto Port-au-Prince“. Zemetrasenie z 12. januára tohto roka zabilo 250-tisíc ľudí a viac než milión ich zanechalo bez strechy nad hlavou. Ďalšia pohroma – hurikán Tomas, ktorý 5. novembra priniesol silné zrážky a následné zosuvy pôdy – zabil najmenej 20 ľudí. Prírodný živel postihol okolo šesťtisíc rodín. Teraz si cholera vyžiadala už vyše tisíc ďalších obetí.