Profil gréckeho premiéra
Loukás Papadémos sa narodil v roku 1947 v Aténach, kde aj vyštudoval.
Po absolvovaní Aténskej vysokej školy ho prijali na prestížnu univerzitu Massachusetský inštitút technológie (MIT), kde získal diplomy z fyziky, elektrického inžinierstva a doktorát z ekonomiky. Následne takmer desať rokov pôsobil ako profesor na Kolumbijskej Univerzite a koncom 80. rokov sa vrátil do svojej domoviny.
Papadémos prešiel rôznymi vysokými funkciami v amerických aj gréckych finančných inštitúciách, aby sa napokon v roku 1993 stal zástupcom guvernéra a o rok neskôr aj samotným guvernérom gréckej centrálnej banky.
V tom čase bol osobne zaangažovaný do procesu prijímania Grécka do eurozóny. Krajina vymenila svoju drachmu za euro v roku 2001 a krátko po tom sa Papadémos stal viceprezidentom Európskej centrálnej banky (ECB), kde pôsobil až do roku 2010.
Šesťdesiatštyriročný politik je autorom mnohých odborných článkov, v ktorých sa zameriava predovšetkým na makroekonomické teórie a fungovanie finančných trhov.
Od vlády bývalého podpredsedu Európskej centrálnej banky, ktorý nahradil kritizovaného Geórgiosa Papandréoua, sa očakáva, že dovedie juhoeurópsku krajinu k februárovým predčasným voľbám.
Jej hlavnou úlohou však bude splnenie podmienok vyplývajúcich z dohôd s medzinárodnými inštitúciami a EÚ, ktorá Aténam umožní získať v poradí šiestu časť pomoci v hodnote osem miliárd eur a dočasne ju zachráni pred bankrotom.
Necelých sto dní vládnutia
Papadémosova vláda bude vo funkcii 96 dní, potom sa uskutočnia predčasné parlamentné voľby plánované na 19. februára.
Papadémos už vyhlásil, že čas, ktorý má k dispozícii jeho dočasná vláda národnej jednoty, je príliš krátky čas na zvládnutie reforiem.
„Aby sme mohli pokračovať v úsilí o obnovu ekonomiky, potrebujeme podporu našich európskych partnerov a nový program fiškálnych reforiem,“ povedal Papadémos na začiatku rozpravy, ktorá v parlamente predchádzala hlasovaniu o vyslovení dôvery jeho vládnemu kabinetu.
Premiér dodal, že opatrenia, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci prijatia finančnej pomoci, prehĺbili pokles ekonomiky a zvýšili nezamestnanosť, vďaka novým reformám sa však situácia môže zlepšiť. Papadémos zdôraznil, že Grécko nemá inú možnosť, ako zotrvať v eurozóne. Pre zlepšenie stavu verejných financií je podľa neho kľúčové rozšírenie daňovej základne a boj s daňovými únikmi.