Turecká vláda odsúdila titulok gréckeho denníka Dimokratia, ktorý na úvodnej strane urážal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ministerstvo zahraničných vecí v „krajine polmesiaca“ si už predvolalo gréckeho veľvyslanca a vyzvalo Grécko, aby vzalo na zodpovednosť osoby, ktoré majú tieto urážky na svedomí.
Prieskum nerastného bohatstva
„V mene tureckej vlády najdôraznejšie odsudzujem zverejnenie urážok na adresu nášho prezidenta,“ napísal v liste Fahrettin Altun, riaditeľ komunikácie v kancelárii tureckého prezidenta.
Antinobelovky sú rozdané, medzi ocenenými nechýbal Trump, Putin či Lukašenko
Už niekoľko týždňov predstavuje „jablko sváru“ medzi Gréckom a Tureckom východná časť Stredozemného mora, kde Ankara uskutočňuje prieskum nálezísk nerastného bohatstva.
Oba štáty sa sporia o to, či by sa ostrovy mali brať do úvahy pri určovaní priemyselnej a hospodárskej hranice. Grécko má tisíce ostrovov a ostrovčekov, z ktorých je obývaných približne dvesto.
Pripravený diskutovať
Turecko obviňuje Grécko, že sa snaží ukoristiť výhodnejšie postavenie v prípade nálezísk na jeho úkor. Ankara tvrdí, že hranica by sa mala nachádzať medzi gréckou a tureckou pevninou a nemali by sa brať do úvahy grécke ostrovy.
Erdogan v piatok uviedol, že je pripravený prostredníctvom videohovoru diskutovať s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, aby sa spoločne pokúsili vyriešiť vzniknutý problém.
Vzťahy medzi historickými rivalmi sú v tomto období najhoršie od roku 1974, keď sa neďaleký Cyprus po krátkych bojoch medzi armádami týchto štátov rozdelil na grécku a tureckú časť. Tamojšiu Severocyperskú tureckú republiku však uznáva iba Turecko.