BRUSEL 20. februára (WEBNOVINY) – Ak má Grécko do roku 2030 znížiť svoj dlh na udržateľnú úroveň, bude krajina od medzinárodných veriteľov potrebovať tretí program krízových úverov v objeme 40 mld. eur.
V aktuálnej správe to tvrdí bruselský inštitút Bruegel. Plány znížiť úroky a predĺžiť splatnosť existujúcich pôžičiek, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje v rámci eurozóny, na vyriešenie problémov vysoko zadlženej krajiny nepostačujú, uvádza sa v správe.
Nový úverový program by podľa inštitútu krajine umožnil postupne znižovať zadlženosť pod podmienkou, že vláda v Aténach bude od roku 2018 bez započítania splátok dlhu hospodáriť s rozpočtovým prebytkom. Verejný dlh Grécka v súčasnosti predstavuje zhruba 175 % hrubého domáceho produktu, uviedla agentúra AP.
Grécka ekonomika je už šiesty rok v recesii a od začiatku krízy sa zmenšila o 23 %. Nezamestnanosť dosahuje rekordných 28 %, čo je najvyššia miera v celej EÚ. Krajina čerpá od EÚ a Medzinárodného menového fondu dva úverové programy v celkovom objeme 240 mld. eur. Medzinárodní veritelia odhadujú, že ekonomika sa tento rok vráti k miernemu rastu, keď posilní o 0,6 %.