ATÉNY 29. februára (WEBNOVINY) –
Holandsko aj Fínsko odklepli pomoc
Holandský parlament v utorok schválil účasť krajiny na druhom záchrannom programe pre Grécko v celkovom objeme 130 mld. eur. Poskytnutie ďalšej finančnej pomoci vysoko zadlženej krajine odhlasovali vládni kresťanskí demokrati a liberáli s podporou opozičných socialistov a liberálnych demokratov.
Minister financií Jan Kees de Jager, ktorý opakovane kritizoval Atény za nedostatočný pokrok pri plnení záväzkov voči medzinárodným veriteľom, vyzval na prísny dohľad nad plnením dohodnutých rozpočtových škrtov a úsporných opatrení.
Fínsky parlament v stredu napriek odporu euroskeptických poslancov odobril druhý záchranný program pre Grécko. Za poskytnutie nových úverov z krízového mechanizmu eurozóny hlasovalo 111 zákonodarcov, 72 bolo proti a 16 sa na hlasovaní nezúčastnilo.
Ministri financií členských štátov eurozóny schválili minulý týždeň Grécku nový úverový program v objeme 130 mld. eur s cieľom odvrátiť neriadený bankrot krajiny.
Druhý balíček pomoci pre Grécko odsúhlasili po tom, ako Atény donútili, aby sa zaviazali k nepopulárnym škrtom, a súkromných držiteľov gréckych vládnych dlhopisov, aby akceptovali väčšie odpisy z ich hodnoty.
Prevádzkové náklady ministerstiev majú klesnúť o 15 %, pričom z rozpočtu rezortu obrany ubudne 400 mil. eur.
Ďalších 386 mil. ušetria v dôchodkovom systéme, kde počítajú so znížením penzií nad 1 300 eur o 12 %.
Vládny kabinet následne schválil 22-percentné zníženie minimálnej mzdy zo súčasných 751 eur. V prípade zamestnancov mladších ako 25 rokov sa minimálna mzda zredukuje až o 32 %.
V rámci opatrení, ktoré nepodliehajú schváleniu v parlamentu, vláda ďalej rozhodla, že mzdy vo vybraných povolaniach zostanú zmrazené dovtedy, kým miera nezamestnanosti v krajine neklesne pod 10 % zo súčasných 21 %. Nový balík úsporných opatrení má prispieť k stlačeniu rozpočtového deficitu v tomto roku na úroveň 6,7 % hrubého domáceho produktu.
Grécko čerpá od minulého roku finančnú pomoc vo výške 110 miliárd eur. Táto suma však nie je postačujúca na záchranu krachujúcej gréckej ekonomiky. Krajiny eurozóny sa preto dohodli na poskytnutí druhého záchranného balíku v hodnote 130 miliárd eur. Grécku totiž už v marci hrozil bankrot. Dohoda o druhom finančnom balíku je spojená s prísnymi podmienkami pre Atény.