Odporúčame:
Koalícia sa na eurovale nedohodla
O Sulíkove názory na euroval má záujem aj zahraničie
Merkelová varuje pred bankrotom Grécka a rozpadom eurozóny
Pre agentúru Bloomberg to povedal predseda parlamentu a šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Hlasy jeho strany môžu podľa agentúry rozhodnúť, či slovenský parlament schváli zmeny v Európskom fonde finančnej stability (EFSF).
Líder koaličnej SaS v rozhovore pre Bloomberg potvrdil, že jeho strana bude hlasovať proti EFSF. SaS požaduje, aby členské štáty eurozóny dodržiavali pravidlá fungovania eura a začali šetriť. „Prvým krokom je, že Grécko musí vyhlásiť bankrot. Neexistuje možnosť, že Grécko splatí dlhy teraz, v budúcnosti a ani o 50 rokov,“ povedal Sulík. Dodal, že podľa jeho osobného názoru bude pre Grécko lepšie, ak opustí eurozónu.
Budeme hlasovať proti zlému riešeniu, povedal Sulík
Grécko potrebuje tento mesiac na odvrátenie bankrotu získať šiestu tranžu z úverového programu od EÚ a Medzinárodného menového fondu v sume 110 mld. eur. Vláda premiéra Georga Papandreoua tiež chce, aby členovia eurozóny schválili druhý mimoriadny program v sume 159 mld. eur, na ktorom sa lídri eurozóny dohodli 21. júla. Európska komisia a Európska centrálna banka naliehajú na členov eurozóny, aby urýchlili proces schvaľovania druhého balíka pomoci, ktorý je súčasťou návrhu na zvýšenie úverovej kapacity EFSF a rozšírenie jeho právomocí. V prípade, že Slovensko dohodu neratifikuje, krajiny eurozóny budú musieť prísť s iným plánom na prekonanie dlhovej krízy. „Budeme hlasovať proti zlému riešeniu. Mrzí ma, ak spôsobíme Európe problémy,“ povedal Sulík.