Gréci chcú preveriť deficit aj dohody o finančnej pomoci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

ATÉNY 7. apríla (WEBNOVINY) – Grécky parlament v utorok odsúhlasil vládny návrh na zriadenie komisie, ktorej úlohou bude preskúmanie okolností prijatia dohody o medzinárodnej finančnej pomoci výmenou za tvrdé úsporné opatrenia. Za návrh, ktorý bol jedným z predvolebných sľubov súčasného premiéra Aléxisa Tsíprasa, hlasovalo 156 spomedzi 250 prítomných poslancov.

Ešte pred samotným hlasovaním Tsípras poslancom povedal, že „po piatich rokoch mlčania parlamentu v prípade zavážaných vecí, ktoré spôsobili katastrofu, vzniká orgán, ktorý ponúkne odpovede na otázky týkajúce sa gréckeho ľudu“.

Komisia má preveriť dohody o finančnej pomoci

Predmetom zriadenej komisie bude prešetrenie podmienok kritizovaných dohôd o finančnej pomoci v celkovej hodnote takmer štvrť miliardy eur. Skúmať bude aj údaj o vysokom deficite z rozpočtu z roku 2009, ktorý spustil dlhovú krízu nielen v Grécku ale v celej Európe.

Líder opozície a bývalý premiér Antónis Samáras vidí v tejto iniciatíve snahu o odpútanie pozornosti verejnosti od skutočného stavu hospodárstva, ktoré je na pokraji bankrotu. Medzinárodná pomoc v roku 2010 bankrot odvrátila a zabránila aj odchodu krajiny z Eurozóny.

MMF je ochotný pristupovať ku gréckym reformám flexibilne

Grécke ministerstvo financií informovalo, že Medzinárodný menový fond (MMF) je ochotný byť „flexibilný“ v súvislosti s reformným balíkom, ktorý Grécko navrhuje veriteľom. Toto vyhlásenie prichádza po nedeľnom stretnutí gréckeho ministra financií Janisa Varoufakisa a šéfky MMF Christine Lagardeovej.

„Pani Lagardeová… zdôraznila, že v gréckom prípade je MMF ochotný preukázať maximálnu flexibilitu smerom k hodnoteniu vládnych reforiem a rozpočtových návrhov,“ uviedol grécky rezort financií.

Grécke ministerstvo financií zároveň uviedlo, že predstaviteľ amerického ministerstva financií vyjadril ochotu postaviť americkú vládu do role sprostredkovateľa. To by malo Grécku pomôcť uzavrieť dohodu s veriteľmi čo najskôr.

Varoufakis ešte v nedeľu vyhlásil, že Grécko má v úmysle splatiť všetky záväzky všetkým veriteľom. To by mohlo zmierniť obavy z bankrotu krajiny. Koncom tohto týždňa musí Grécko splatiť MMF približne 450 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Antónis Samarás
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond