BRATISLAVA/KOŠICE 24. júla (WEBNOVINY) – Už pätnásť rokov uplynulo od chvíle, keď sa Slovensko dočkalo prvej olympijskej medaily v ére samostatnosti. O historický kov sa postaral strelec Jozef Gönci, ktorý si na OH 1996 v americkej Atlante vybojoval bronz v ľubovoľnej malokalibrovke 60. „Do olympijskej nominácie som sa dostal na poslednú chvíľu, keď sa mi v posledných pretekoch Svetového pohára v talianskom Miláne podarilo triumfovať a získať miestenku do Atlanty. Išiel som tam s očakávaniami, ale že sa mi podarí toto, s tým som nepočítal. Prežíval som obrovské emócie,“ zaspomínal si Gönci v rozhovore pre Hornet
Košický rodák dosiahol atlantský úspech vo veku 22 rokov. „Štyri roky predtým som sledoval OH v Barcelone len v televízii a nikdy mi nenapadlo, že môžem byť raz taký dobrý, aby som sa zúčastnil na tomto podujatí. Potom však moja výkonnosť nabrala výrazne stúpajúcu tendenciu a prakticky som odštartoval svoju kariéru. Hneď v druhej puškárskej disciplíne som si vybojoval 3. miesto,“ vrátil sa k radostnému okamihu puškár VŠC Dukla Banská Bystrica.
Gönci sa v Atlante predstavil najskôr vo vzduchovej puške 60 (skončil 28.), keď podľa vlastných slov podľahol veľkému tlaku. „Prišiel sa na mňa pozrieť vtedajší prezident SR Michal Kováč, úplne som znervóznel. Pred ľubovoľnou malokalibrovkou na 60 výstrelov poležiačky však tlak zo mňa opadol a do súťaže som išiel s tým, aby som odviedol čo najlepšiu prácu. Podarilo sa mi splniť ciele, aké sme si stanovili s trénerom. V kvalifikácii som si výkonom 599 bodov vytvoril osobný rekord a do finále som išiel z druhej priečky s jednobodovým odstupom zaNemcom Kleesom. V pamäti mi utkvelo, že posledných desať výstrelov som sa cítil ako cyklista na Tour de France pri zdolávaní najvyššieho kopca. Bolo to psychicky veľmi náročné, doslova som mal tmu pred očami, puška mi v ruke ´skákala´. Snažil som sa pracovať čo najlepšie, aby som sa z toho dostal. Napokon som kvalifikáciu zakončil čistou položkou. Dokonca som bol blízko k absolútnej šesťstovke, jedinú deviatku som dosiahol tretím výstrelom, ktorý mal hodnotu 9,8 bodu, teda to bolo len 1,5 mm od desiatky. Vo finále som v súboji s ostrieľanými kvalitnými strelcami nemal dostatok skúseností. Vedel som, že bojujem o bronzovú pozíciu so Španielom Gonzálezom. Keď mi tréner Anton Beľák ukázal, že som tretí, boli to obrovské emócie a nadšenie. Nesnívalo sa mi, že to dokážem hneď na prvej olympiáde,“
uviedol pre Hornet rádio 37-ročný najúspešnejší slovenský reprezentant v športovej streľbe, ktorý sa domov vrátil ako národný hrdina.Jozef Gönci potom pridal o osem rokov neskôr aj druhý bronzový olympijský kov. Na OH 2004 v gréckych Aténach získal 3. miesto vo vzduchovej puške 60. Svoju medailovú zbierku bude môcť rozšíriť aj na budúci rok, keď sa predstaví na OH 2012 v Londýne. Bude to pre neho už piata účasť na sviatku všetkých športovcov. Gönci má na svojom konte celkovo 73 medailí z vrcholných seniorských podujatí (OH, MS, ME, SP).