BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Generálna prokuratúra SR (GP) bude mať možnosť zúčastňovať sa na tvorbe všetkých právnych predpisov, ktoré ovplyvňujú jej činnosť. Uvádza sa to v návrhu nového zákona o prokuratúre, ktorý vypracovala GP a ktorý v stredu s pripomienkami schválila vláda. Dôvodom, prečo GP požaduje účasť na príprave takých predpisov, je to, že v minulosti mnohé novelizácie zákonov upravujúcich činnosť prokuratúry navrhli a schválili poslanci parlamentu a prokuratúra sa o nich často dozvedela až dodatočne.
„Je nevyhnutné, aby Generálna prokuratúra SR mala zákonné oprávnenie zúčastniť sa na príprave všetkých všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré sa týkajú prokuratúry, prokurátorov a zamestnancov prokuratúry, a to v záujme skvalitnenia legislatívneho procesu pri prijímaní právnych predpisov a identifikovania a odstránenia problémov pri fungovaní prokuratúry,“ uvádza sa v návrhu zákona.
Upravili aj funkčné obdobie generálneho prokurátora
Návrh zákona tiež upravuje funkčné obdobie generálneho prokurátora. Ten má byť vo funkcii až dovtedy, pokiaľ nie je zvolený nový generálny prokurátor. Opatrenie má zabrániť situáciám, keď GP musí po uplynutí funkčného obdobia generálneho prokurátora viesť jeho prvý námestník. „Navrhovanou právnou úpravou sa odstránia pochybnosti o legitimite úkonov osoby, ktorá vykonáva funkciu generálneho prokurátora v plnom rozsahu práv a povinností, ktoré právny poriadok spája s funkciou generálneho prokurátora,“ uvádza návrh zákona.
Od kandidáta na post generálneho prokurátora očakáva zákon desaťročnú prax v oblasti práva. Do tej sa môže započítať len obdobie, keď kandidát vykonával funkciu prokurátora alebo sudcu, nie však advokáta. „Advokát poskytuje právne služby, pričom sa môže špecializovať iba na určitú oblasť práva a vôbec sa nemusí venovať trestnému právu či správnemu právu, ktoré sú nosnými pri výkone pôsobností prokuratúry. Vzdelávanie prokurátorov a sudcov ako aj odborná justičná skúška sú spoločne zabezpečované Justičnou akadémiou SR, teda nároky na vzdelanie a skúšky sú v prípade prokurátorov a sudcov rovnaké,“ vysvetľuje návrh GP.
Šípošová sa pýta vlády, či čaká, kým všetci umrú
Poukazuje na množstvo nepríslušných podnetov
Súčasná legislatíva nariaďuje vyššie postaveným prokurátorom vydávať pokyny pre podriadených prokurátorov v písomnej forme. Po novom budú môcť vo výnimočný prípadoch vydať aj ústne alebo telefonické pokyny, ale do 48 hodín ich musia vypracovať aj písomne, inak budú považované za neplatné. GP v novom návrhu zákona poukazuje na množstvo nepríslušných podnetov, s ktorými sa na nich obracia verejnosť.
„Ako príklady je možné uviesť neschválenie úveru v banke, sťažnosť na politickú situáciu v krajine, ale aj rôzne absurdné a nezrozumiteľné podania a podania, ktoré podávatelia zasielajú iba pre informáciu,“ uvádza GP. Prokuratúra sa nepríslušnými podaniami naďalej zaoberať nebude, ak však zistí, že je na ich vybavenie príslušný nejaký iný orgán, podanie mu postúpi. V prípade schválenia parlamentom nadobudne zákon účinnosť prvého januára 2016.