BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Minister školstva Ján Mikolaj stanovil kritériá komplexných akreditácií pravdepodobne nezákonne. Začiatkom augusta podala protest proti jeho postupu Generálna prokuratúra SR. Pred posledným zasadnutím Akreditačnej komisie, na ktorom majú skompletizovať komplexné akreditácie 27 vysokých škôl, na to upozorňuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI). Vysoké školy museli detailne spracovať svoje výsledky za roky 2002 až 2007, ktoré mala Akreditačná komisia vyhodnotiť v rekordne krátkom čase za necelý rok.
Mikolaj v decembri 2007 schválil kritériá pre začlenenie vysokých škôl na základe komplexnej akreditácie medzi univerzitné, odborné a ostatné vysoké školy. Podľa zákona sa Akreditačná komisia musí týmito kritériami riadiť. Takéto rozdelenie vysokých škôl by znamenalo zásadnú zmenu vo vysokom školstve, pre nedostatočnú kvalitu by o status univerzity prišla asi desiatka škôl.
Generálna prokuratúra poslala ministerstvu oficiálny protest proti rozhodnutiu, ktorým Mikolaj kritériá vydal. Pravidlá považuje za protizákonné, lebo aj keď boli účinné až od januára 2008, hodnotí sa podľa nich výkon vysokej školy aj z čias, keď tieto pravidlá neexistovali. Ide teda o retroaktívne uplatňovanie pravidiel. Kritériá mali byť školám známe šesť rokov predtým. Podľa denníka SME niektorí rektori zvažujú, že sa obrátia na súd.
Podľa Renáty Králikovej z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť konalo ministerstvo nad rámec zákona aj pri určení troch kategórií vysokých škôl, lebo platná legislatíva umožňuje len delenie na univerzitné a odborné vysoké školy. „Tento problém je o to vážnejší, že väčšina vysokých škôl má byť podľa doterajších informácií začlenená práve do kategórie vysoké školy, pričom MŠ SR nemá zákonnú bázu na takéto začlenenie,“ hovorí Králiková.
V súčasnosti čaká Generálna prokuratúra SR na reakciu ministerstva školstva. Ak sa preukáže, že chcel rezort akreditovať podľa nezákonných pravidiel, komplexná akreditácia bude musieť byť zrušená a mnohomesačná snaha vysokých škôl a členov Akreditačnej komisie vyjde nazmar. „Ak výsledky komplexnej akreditácie nebudú zrušené, tak môžu byť na základe stanoviska prokurátora spochybnené každou hodnotenou vysokou školou, čo vnesie do systému vysokých škôl ešte väčší chaos. Výsledkom budú mesiace, ak nie roky neistoty pre viac ako 200 000 študentov a 10 000 učiteľov vysokých škôl,“ upozorňuje Králiková. Za škandál podľa nej nesie zodpovednosť minister školstva Mikolaj, pretože práve on presadil zákon, podľa ktorého určuje pravidlá akreditácie minister a nie Akreditačná komisia.
SITA