BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič nepodpísal novelu zákona o cestnej premávke a vrátil ho poslancom naspäť do parlamentu.
Na vrátenie zákona vyzývali prezidenta Združenie miest a obcí Slovenska a Únia miest Slovenska.
Obávali sa ustanovenia novely o tom, že bude možné vyradiť vozidlo z evidencie iba na základe čestného vyhlásenia o jeho likvidácii a týmto sa mestá a obce premenia na vrakoviská.
Ako agentúru SITA informovala Margita Ivaničková z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, dôvodom vrátenia zákona na rokovanie Národnej rady SR je prezidentov nesúhlas s vyraďovaním starých vozidiel z evidencie na základe čestného vyhlásenia.
„Ide o plošné riešenie a neustanovujú sa prípadné dôvody na tento postup. Okrem toho forma čestného vyhlásenia utvára aj riziko, že v skutočnosti sa vozidlá takto vyradené z evidencie budú aj naďalej používať bez príslušných technických kontrol, prípadne sa demontujú na neautorizovaných šrotoviskách (zberných miestach). Je tu tiež riziko uprednostnenia iných hľadísk pred ekologickým riešením autorizovaného spracovania starých vozidiel. Rovnaký názor vyjadrujú aj zástupcovia obcí a miest a odborníci, ktorí sa venujú tejto problematike, vrátane podnikateľských subjektov,“ odôvodňuje Ivan Gašparovič vrátenie zákona parlamentu.
Zároveň pripomína, že „od 1. januára 2005 je to už tretí prípad, keď všeobecne záväzný právny predpis upravujúci cestnú premávku rieši problematiku vyradenia vozidla z evidencie prostredníctvom osobitného opatrenia“.
ZMOS víta prezidentovo veto
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) privítalo rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý nepodpísal novelu zákona o cestnej premávke a vrátil ju späť do parlamentu. Združenie sa na hlavu štátu obrátilo s prosbou, aby Gašparovič zákon nepodpísal hneď po jeho schválení Národnou radou SR. „Teší nás rozhodnutie pána prezidenta. Veríme, že pri svojom rozhodnutí o vrátení zákona do parlamentu prihliadal aj na naše pripomienky, lepšie povedané, na obavy samosprávy z toho, že by sa z našich miest a obcí mohli stať divoké skládky autovrakov,“ konštatoval predseda ZMOS Jozef Dvonč.
ZMOS zásadne nesúhlasil s poslaneckým pozmeňovacím návrhom, ktorý by v praxi umožňoval odhlásenie motorového vozidla z evidencie iba na základe čestného vyhlásenia jeho vlastníka o jeho likvidácii. Mestá a obce sa obávali, že by sa tak mohli ľahko premeniť na autovrakoviská. „Zároveň očakávame, že aj parlament sa stotožní s našou zásadnou pripomienkou a zo zákona o cestnej premávke odstráni problematické ustanovenie,“ dodal Dvonč.
Vyradenie z evidencie len s čestným prehlásením
Novelu schválili poslanci NR SR 8. júla. Podľa nej mali mať do konca budúceho roka majitelia starých, už neexistujúcich áut, možnosť na základe čestného vyhlásenia vyradiť ich z evidencie.
„Orgán policajného zboru vyradí staré vozidlo z evidencie, ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla najneskôr do 31. decembra 2012 predloží čestné vyhlásenie o tom, že takéto vozidlo fyzicky neexistuje a uvedie spôsob zániku vozidla,“ píše sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý sa stal súčasťou schválenej novely cestného zákona.
„Dnes je situácia taká, že ľudia, ktorí nemajú autá, ale iba doklady od nich, musia platiť poistné a iba na základe potvrdenia z nejakého šrotoviska alebo úradu životného prostredia im ho polícia odhlási,“ uviedol počas schvaľovania zákona v parlamente autor pozmeňujúceho návrhu, poslanec za SaS Jaroslav Suja. Ako podotkol, keďže auto z nejakého dôvodu fyzicky už neexistuje, nie je ho pri súčasnom právnom stave možné oficiálne odhlásiť. Podľa Suju teda ide o akýsi generálny pardon, ktorého cieľom je vyčistiť evidenciu vozidiel a urobiť v nej poriadok.