Gašparovič dostal rovnaké vyznamenanie, ako mal Štefánik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Francúzsky prezident François Hollande udelil prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi vyznamenanie – Veľký kríž Čestnej légie. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Prezident Francúzskej republiky François Hollande, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska, v utorok slovenskej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi udelil najvyššie francúzske vyznamenanie – Veľký kríž Čestnej légie.

Gašparovič francúzskemu prezidentovi udelil najvyššie štátne vyznamenanie Slovenska – Rad Bieleho dvojkríža I. triedy.

Národný rad Čestnej légie je hlavné francúzske štátne vyznamenanie, ktoré založil Napoleon Bonaparte v roku 1802.

Národný rad Čestnej légie zahŕňa tri stupne – Rytier, Oficiér a Komandér a dve hodnosti – Veľký oficiér a Veľký kríž. Nositeľom vyznamenia je Milan Rastislav Štefánik aj slovenský diplomat Ján Kubiš.

Obrazom: Historicky prvá návšteva francúzskeho prezidenta na Slovensku

Prijatie Françoisa Hollanda
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a prezident Francúzskej republiky François Hollande počas spoločného rokovania pri príležitosti návštevy francúzskeho prezidenta na Slovensku. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Prijatie Françoisa Hollanda
Prezident SR Ivan Gašparovič (tretí zľava) a prezident Francúzskej republiky François Hollande (druhý sprava) počas oficiálnej návštevy prezidenta Francúzskej republiky Françoisa Hollanda v SR. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
Prijatie Françoisa Hollanda
Sprava: Prezident SR Ivan Gašparovič a prezident Francúzskej republiky François Hollande počas oficiálnej návštevy prezidenta Francúzskej republiky Françoisa Hollanda v SR. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
Prijatie Françoisa Hollanda
Sprava: Prezident SR Ivan Gašparovič a prezident Francúzskej republiky François Hollande počas oficiálnej návštevy prezidenta Francúzskej republiky v SR. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
Prijatie Françoisa Hollanda
Zľava: Prezident Francúzskej republiky François Hollande, prezident SR Ivan Gašparovič a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák počas oficiálnej návštevy prezidenta Francúzskej republiky v SR. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Historicky prvá návšteva francúzskeho prezidenta na Slovensku

Návšteva francúzskeho prezidenta je vôbec prvou v moderných dejinách Slovenskej republiky.

„Je to tak trochu symbolické, že prezident Francúzska neprichádza len v rámci 20. výročia vzniku Slovenska, ale aj 95. výročia vzniku Československa, kde Francúzsko zohralo veľmi významnú úlohu,“ povedal po spoločnom rokovaní s Hollandom Gašparovič.

Vyzdvihol, že Francúzsko je pre nás strategickým partnerom, s ktorým chceme rozvíjať spoluprácu v hospodárskej, kultúrnej, školskej i vedeckej oblasti. Slovensko a Francúzsko tvoria tandem, pokiaľ ide o európsku politiku,“ vyhlásil v Bratislave po rokovaní s prezidentom Francúzska premiér Robert Fico.

Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák podpísali Akčný plán Strategického partnerstva na roky 2013 – 2018. Cieľom plánu je všestranný rozvoj obojstranne prospešnej partnerskej spolupráce medzi oboma krajinami.

Obrazom: Zhromaždenie na ochranu rodiny pred Prezidentským palácom

Zhromaždenie pred Prezidentským palácom
Atmosféra pred Prezidentským palácom počas verejného zhromaždenia občanov s cieľom upozorniť na potrebu ochrany a podpory rodiny. Bratislava, 29. október 2013. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Zhromaždenie pred Prezidentským palácom
Účastníci verejného zhromaždenia občanov s cieľom upozorniť na potrebu ochrany a podpory rodiny pred Prezidentským palácom. Bratislava, 29. október 2013. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
Zhromaždenie pred Prezidentským palácom
Účastníčky verejného zhromaždenia občanov s cieľom upozorniť na potrebu ochrany a podpory rodiny pred Prezidentským palácom. Bratislava, 29. október 2013. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
Zhromaždenie pred Prezidentským palácom
Účastníčky verejného zhromaždenia občanov s cieľom upozorniť na potrebu ochrany a podpory rodiny pred Prezidentským palácom. Bratislava, 29. október 2013. Foto: SITA/Gabriel Kuchta
Zhromaždenie pred Prezidentským palácom
Účastníci verejného zhromaždenia občanov s cieľom upozorniť na potrebu ochrany a podpory rodiny pred Prezidentským palácom. Bratislava, 29. október 2013. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

Prezident Hollande chválil Slovensko

Prezident Hollande pripomenul, že obe krajiny majú za sebou kus spoločnej histórie nielen z obdobia prvej, ale aj druhej svetovej vojny.

Slovensko podľa jeho slov za posledných 20 rokov prešlo veľký kus cesty. „Máte stabilné inštitúcie, máte demokratické zriadenie, máte menovú stabilitu a hospodársku dynamiku,“ poznamenal Hollande.

Slovensko podľa neho vstupovalo do eurozóny vo veľmi problémovom období. „Ale môžem potvrdiť, že za posledný rok a pol sa Slovensko skutočne podieľalo aktívne na riešení problémov v eurozóne,“ dodal.

Hollande v utorok bude rokovať aj so slovenským premiérom Robertom Ficom. Neskôr sa stretne s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.

Prezident Francúzskej republiky François Hollande, dostal od prezidenta Ivana Gašparoviča súpravu krištáľových pohárov na víno a kolekciu slovenských vín. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

Gašparovič v utorok na počesť francúzskeho prezidenta podáva v Prezidentskom paláci slávnostnú večeru. Ako aperitív Gašparovič najskôr ponúkne hruškovicu, hlavy štátov si potom pochutia na prosciutte s parmezánom, sušenými paradajkami a rukola-frisée šalátom a na grilovanej husacej pečeni na karamelizovanom jablku s brusnicami.

Ako hlavné jedlo na večeri sa podáva hovädzia sviečkovica s pečenými zemiakmi, listovým špenátom a blanšírovanou jarnou zeleninou. Dezertom bude medovníkový rez preliaty karamelom s černicami a čučoriedkami. Po večeri sa bude podávať káva, ale aj rozličné druhy vín a karpatské brandy.

Profil prezidenta Francúzska Françoisa Hollanda

François Hollande sa narodil 12. augusta 1954 v meste Rouen. Vzdelanie získal na prestížnych parížskych školách a koncom 70. rokov vstúpil do Socialistickej strany.

Začiatkom 80. rokov ho v súboji o poslanecké kreslo za department Corréze porazil vtedajší primátor Paríža a neskorší prezident Jacques Chirac.

Hollande sa tak do parlamentu za Corréze dostal až v roku 1988. Neskôr bol námestníkom starostu mestečka Tulle a prelom v jeho politickej kariére nastal v roku 1997, keď sa stal lídrom Socialistickej strany, na ktorej čele nahradil vtedajšieho premiéra Lionela Jospina. V roku 2001 sa stal starostom mesta Tulle.

Vnútrostranícke spory spôsobili, že kandidátom rozhádaných socialistov pre prezidentské voľby v roku 2007 bola Hollandova vtedajšia partnerka Ségoléne Royalová, ktorú však v druhom kole porazil Nicolas Sarkozy.

Hollande v reakcii na neúspech jeho strany v parlamentných voľbách konaných v roku 2007 odišiel z pozície lídra socialistov a svoje miesto prepustil Martine Aubryovej, ktorú však on sám nepodporil. Na čele strany totiž chcel vidieť jej rivala Bertranda Delanoea, primátora Paríža.

V prezidentských primárkach na jeseň roka 2011 však Hollande Aubryovú v priamom súboji o nomináciu porazil a stal sa oficiálnym kandidátom Socialistickej stany pre prezidentské voľby na jar 2012. Hollande stelesnil nádeje celého francúzskeho ľavicového spektra, ktoré rátalo s kandidatúrou Dominiquea Straussa-Kahna, bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu.

Ten však po sexuálnom škandále z mája 2011 odmietol proti Sarkozymu kandidovať. Hollande v rámci svojej predvolebnej kampane zaujal najmä návrhom zdaniť bohatých Francúzov až do 75 percent. Do úradu prezidenta nastúpil 15. mája 2012. François Hollande nikdy nebol ženatý a so svojou bývalou partnerkou Ségoléne Royalovou má štyri deti. Žije s novinárkou Valérie Trierweilerovou.

Zdroj: sk.wikipedia.org, archív sita

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Francois HollandeFrançois HollandeJacques ChiracJán KubišMarek TrubačMilan Rastislav ŠtefánikMiroslav LajčákNapoleon BonaparteNicolas SarkozyRobert Fico