BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Na pokyn ministra obrany Ľubomíra Galka zrušil vedúci Služobného úradu Ministerstva obrany SR 19. júla 2010 vyslanie Anety Teplicovej do štruktúry zastúpenia ministerstva obrany pri Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri EÚ v Bruseli. Teplicová mala byť vyslaná do štruktúr 1. augusta 2010. Dôvodom rozhodnutia o zrušení vyslania bolo porušenie Organizačného poriadku Ministerstva obrany SR a pravidiel pre výber, prípravu a vysielanie na zahraničné pracoviská zo strany predchádzajúceho vedúceho služobného úradu pri rozhodovaní o vyslaní Teplicovej do zahraničia. Na obsadenie funkcie predstaviteľa Slovenskej republiky v Európskej obrannej agentúre (EDA), ktorú mala Teplicová zastávať, nebol uskutočnený žiadny výber, v ktorom by uchádzači preukázali kvalifikačné predpoklady potrebné na vykonávanie tejto funkcie.
Podobné porušenie transparentnosti bolo zistené aj v prípade Zigmunda Doboša, ktorý bol v roku 2007 vyslaný po ôsmich mesiacoch pôsobenia v rezorte do funkcie predstaviteľa národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Sekcie obrany Stálej delegácie SR pri NATO a tesne pred voľbami mu predchádzajúci vedúci služobného úradu predĺžil jeho pôsobenie v Bruseli o ďalšie štyri roky. Aj v tomto prípade bolo vyslanie zrušené.
Generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky, medzinárodných vzťahov a legislatívy v súčinnosti s vedúcim služobného úradu v najbližších dňoch zriadi komisiu, ktorá posúdi kvalifikačné predpoklady uchádzačov o funkciu predstaviteľa Slovenskej republiky v EDA. O túto pozíciu sa môžu uchádzať všetci štátni zamestnanci rezortu obrany, vrátane Teplicovej, ktorí pri výbere preukážu odbornú a jazykovú pripravenosť, a splnia aj ďalšie kvalifikačné predpoklady a požiadavky, ktoré budú zverejnené pri jeho vyhlásení.
Jednou z priorít ministra obrany Ľubomíra Galka je, aby všetky výbery a výberové konania v rezorte obrany boli vždy riadne zverejnené a transparentné s cieľom vybrať najvhodnejších uchádzačov, ktorí budú spĺňať všetky kvalifikačné požiadavky a predpoklady na konkrétne funkcie.
Európska obranná agentúra bola zriadená s cieľom zlepšiť obranyschopnosť EÚ, najmä v oblasti krízového riadenia; na podporu spolupráce EÚ v oblasti vyzbrojovania; na posilnenie priemyslovej a technologickej základne obrany EÚ a vytvorenia európskej konkurencieschopnosti na trhu s obrannými prostriedkami; a na podporu výskumu s cieľom posilnenia priemyslového a technologického potenciálu Európy v oblasti obrany. K súčasným úlohám Európskej obrannej agentúry patrí: vytvoriť komplexný a systematický prístup k definovaniu a uspokojovaniu potrieb Európskej bezpečnostnej a obrannej politiky; podporovať vzájomnú spoluprácu členských krajín EÚ v oblasti obranného vybavenia; pomáhať pri rozvoji a celkovej reštrukturalizácii európskeho obranného priemyslu; podporovať výskum a technológie v oblasti obrany EÚ.
SITA