Galko podpísal predaj ďalšieho majetku vojakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Minister obrany Ľubomír Galko Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Hurbanove kasárne v centre Bratislavy bude v budúcnosti využívať ministerstvo kultúry a administratívnu budovu na Krížnej ulici rezort vnútra pre potreby archívu mesta Bratislavy.

O takomto bezodplatnom prevode na iné štátne inštitúcie rozhodlo vedenie ministerstva obrany na základe odporúčania odbornej komisie a prejaveného záujmu.

Len pred niekoľkými hodinami som podpísal súhlas na prevod nehnuteľného majetku,“ uviedol na tlačovej besede minister obrany Ľubomír Galko.

Tieto nehnuteľnosti majú podľa neho extrémne vysoké prevádzkové náklady, pričom rezort pre ne nevidí v najbližšom čase využitie. Prevádzka kasární vyšla rezort ročne na 218 tisíc eur, budova na Krížnej na 210 tisíc eur, pričom napríklad Hurbanove kasárne momentálne využívajú len na päť percent. Preto ich ponúkli podľa zákona iným štátnym organizáciám. „My ich neponúkame nejakým biznismenom alebo spriazneným firmám,“ zdôraznil Galko. Podľa neho o budovu na Krížnej javilo záujem ministerstvo vnútra, Ústav pamäti národa ako aj bratislavský úrad práce a krajské policajné riaditeľstvo – tieto dve inštitúcie však napokon od záujmu odstúpili.

O Hurbanove kasárne mal záujem rezort vnútra, ministerstvo kultúry, Generálna prokuratúra a Ústav pamäti národa. Galko pri výbere záujemcov po prvý raz zriadil odbornú komisiu, v ktorej boli aj odborníci mimo rezortu – hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta, Daniela Danihelová z Komunitnej nadácie Bratislava, Boris Strečanský z Centra pre filantropiu, Vladimír Tarasovič, riaditeľ Kancelárie štátneho tajomníka MO SR a Jozef Pagáč, ktorý zastupuje Sekciu majetku a infraštruktúry ministerstva obrany.

Hurbanove kasárne sa zmenia na multifunkčné kultúrne stredisko, ktoré bude otvorené verejnosti. Sídlo by tam mali nájsť Slovenské centrum dizajnu, Ústredie ľudovej umeleckej tvorby a pravdepodobne aj niektoré umelecké súbory, možno výstavné priestory, tvorivé dielne či múzeá alebo ateliéry. Podľa hlavného mestského architekta ide predovšetkým o zostavenie programu, ktorý bude dnešné kasárne napĺňať.

Nebol by som z hľadiska mesta rád, aby sa z toho stala nejaká nová veľká centrálna administratívna budova, do ktorej ministerstvo kultúry posťahuje všetkých administratívnych pracovníkov z mesta, pretože takáto budova by samozrejme priniesla nové negatíva,“ povedal svoju predstavu Šlachta. Obával sa novej parkovacej záťaže ako aj toho, že administratívna budova je okolo 17:00 vlastne už nevyužitá. Schválený zámer podľa neho dáva šancu, aby tam bolo niečo, čo môže žiť celých 24 hodín. „Z toho dnešného dvora keď sa podarí vytvoriť jedno parkové námestie, s výtvarnými vecami, so zeleňou, čisto pre peších, parkovanie je potrebné riešiť pod zemou, tak by Bratislava mohla neuveriteľne získať,“ myslí si Šlachta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Galko