GALKO: Bosna na odchod vojakov nie je zrelá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Galko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Situácia v Bosne a Hercegovine je príliš krehká, aby z nej odišli vojaci a doterajší politický vývoj nevyznieva optimisticky, myslí si minister obrany Ľubomír Galko. „Preto neodporúčame Európskej únii meniť súčasný postoj k tejto krajine, pokiaľ nebude jasné, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať,“ povedal v Maďarsku pred svojimi kolegami z členských krajín EÚ pri hodnotení operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine. Slovensko v pondelok 28. februára prevezme od nemeckých kolegov velenie v južnej časti tejto medzinárodnej operácie.

Galko podčiarkol, že bezpečnostná situácia na západnom Balkáne je jednou z priorít Slovenska. Svojich partnerov ďalej informoval o transformácii slovenského príspevku v operácii ALTHEA na úlohy styčných a pozorovacích tímov. Takisto zdôraznil potrebu pokračovať v exekutívnom mandáte operácie, keďže pokračuje politická neistota v krajine. Šéfovia rezortov obrany ocenili rozbehnutie výcviku bosnianskych ozbrojených síl, zároveň sa ale zhodli na potrebe konsenzu v rámci EÚ tak, aby ciele vojenskej prítomnosti v krajine boli v súlade so širšou politickou stratégiou.

Ministri obrany členských štátov EÚ sa venovali aj situácii v štátoch Afrického rohu. Zhodli sa, že najväčším bezpečnostným problémom v tejto oblasti je pirátstvo, pričom zložitú situáciu už nemožno riešiť len vojenskými prostriedkami na mori v rámci operácie ATALANTA. Podľa ich názoru napriek pozitívnym výsledkom tejto námornej operácie problém neustupuje. Piráti totiž neustále modernizujú svoje vybavenie a prispôsobujú svoju taktiku. Viacero ministrov apelovalo na zdokonalenie medzinárodného právneho rámca pre ich stíhanie ako aj na dobudovanie potrebnej civilnej súdnej infraštruktúry s cieľom zabrániť ich beztrestnosti.

V dlhodobom horizonte treba podľa ministrov posilniť námorné kapacity štátov v regióne, aby sa dokázali lepšie vyrovnať s problémom pirátstva. Ak sa má EÚ angažovať vo výcviku pobrežných hliadok a námorných síl, je nevyhnutná spolupráca civilných a vojenských zložiek. Viacero ministrov apelovalo, aby EÚ zapojila do svojho úsilia aj medzinárodné námorné obchodné organizácie.

V súvislosti s výcvikovou misiou pre somálske ozbrojené sily (EUTM) ministri konštatovali úspešné dokončenie prvého výcvikového cyklu a ocenili rozbehnutie druhého. Ďalšia budúcnosť misie EUTM bude vo veľkej miere závisieť od úspešnosti zaradenia vycvičených vojakov do štruktúr somálskych ozbrojených síl.

Agentúru SITA informoval hovorca Ministerstva obrany SR Ivan Rudolf.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Galko