Rada medzinárodnej futbalovej asociácie (IFAB), ktorá má vo svojej kompetencii futbalové pravidlá, sa počas piatkového 135. zasadnutia zaoberala viacerými možnými úpravami. Ako referuje web denníka Marca, mimoriadne horúca diskusia sa konala predovšetkým na tému hrania rukou a ofsajdov, pričom zmeny v pravidlách by mohli začať platiť od začiatku budúcej sezóny 2021/2022.
V ostatnom čase, predovšetkým po zavedení systému videoasistenta rozhodcu (VAR), nastalo v súvislosti s hraním rukou viacero kontroverzných verdiktov. IFAB potvrdila, že nie každý kontakt lopty s rukou by sa mal vnímať ako nedovolený.
Svetový futbal stojí na pokraji revolúcie, FIFA chce na majstrovstvách v Katare používať umelú inteligenciu
Hranie rukou nastáva vtedy, ak sa hráč úmyselne dotkne lopty rukou alebo ramenom, príp. ak neprirodzene roztiahne ruky alebo ramená v čase kontaktu s loptou. Zároveň by mali rozhodcovia využívať vlastný úsudok. Za hranie rukou by mali považovať náhodný dotyk rukou u hráča, ktorý následne strelí gól, kým náhodný dotyk počas akcie, ktorá povedie ku gólu iného hráča, už nie.
Na zasadnutí zaujala aj správa, že IFAB uvažuje o zmene pravidla o postavení mimo hry. Orgán chce implementovať princíp, že útočiaci hráč nebude v ofsajde, pokiaľ bude akákoľvek časť jeho tela, ktorou môže skórovať, na úrovni posledného obrancu. Predpokladá sa, že táto novinka by mohla prispieť k menšiemu počtu ofsajdov a všeobecne útočnejšej hre.