ZÜRICH 2. decembra (WEBNOVINY) – Dvadsiate prvé majstrovstvá sveta vo futbale sa v roku 2018 uskutočnia v Rusku. Vo štvrtok 2. decembra o tom rozhodol v tajnom hlasovaní 22-členný výkonný výbor Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo svojom sídle vo švajčiarskom Zürichu. Kandidatúra Ruska uspela v náročnom boji v konkurencii Anglicka, Portugalska so Španielskom a Belgicka s Holandskom.
Rusko doteraz nikdy nemalo to privilégium privítať najlepšie futbalové reprezentačné kolektívy planéty. Doteraz najvýznamnejším podujatím na územia vtedajšieho Sovietskeho zväzu boli olympijské hry v roku 1980 v Moskve. V Rusku sa v roku 2014 uskutočnia aj zimné olympijské hry, a to v roku 2014 v Soči. „Futbal je najpopulárnejší šport na svete, pre organizátora majstrovstiev sveta musí zanechať obrovské dedičstvo. Myslím si, že z tohto pohľadu má Rusko náskok pred svojimi rivalmi,“ povedal ešte pred určením víťaza ruský minister športu Vitalij Mutko.
Mrznúca moskovská mládež oslavuje MS 2018
Približne tri desiatky mladých ľudí vo štvrtok v Moskve búrlivo oslavovali pridelenie práva usporiadať futbalové majstrovstvá sveta v roku 2018 Rusku. „Sme veľmi šťastní, je to skvelá správa pre našu krajinu. Sme patriotmi,“ povedal novinárom jeden z radujúcich sa mladíkov. Veseliaci sa dav neodradila ani nepriazeň počasia – v Moskve ukazoval teplomer vo štvrtok večer hodnotu – 20 stupňov celzia. Výkonný výbor FIFA sa v hlasovaní rozhodol pre ruskú ponuku, napriek tomu, že väčšina odborníkov favorizovala skôr anglický projekt.
Rusko oslavuje MS 2018, čaká ho však tvrdá práca
Štvrtková noc bude v Zürichu a Moskve patriť ruským oslavám zisku práva usporiadať futbalové majstrovstvá sveta v roku 2018. Už v piatok sa však začne nová etapa už reálnych príprav, ktorej hlavným menovateľom bude výstavba a rekonštrukcia infraštruktúry, štadiónov a hotelov. Známy moskovský štadión Lužniki tiež čaká renovácia – syntetický povrch bude musieť nahradiť prírodná tráva. Otázna je však najmä pripravenosť Ruskej federácie zvládnuť vzhľadom k jej rozľahlosti a obrovským vzdialenostiam presuny jednotlivých reprezentácii, realizačných tímov, novinárskej obce a v neposlednom rade fanúšikov z jedného dejiska šampionátu do druhého. V prípade Ruska, ktoré v rámci kandidatúry predstavilo plán počítajúci s trinástimi rôznymi dejiskami MS, môže ísť o stovky kilometrov. S výnimkou Jekaterinburgu sa však všetky lokality nachádzajú v európskej časti krajiny. Problémom by však mohli byť kapacitne nepostačujúce letiská a nedostatočná sieť diaľnic. „Prístupnosť jednotlivých regiónov je kľúčovým faktorom pri organizácii takéhoto dôležitého podujatia, predovšetkým ak hovoríme o krajine veľkosti Ruska. Osobne môžem FIFA ubezpečiť, že poskytneme komfortnú a nie drahú dopravu ruským občanom a návštevníkom Ruska v súvislosti so šampionátom. Nebudeme drahší než Ryanair,“ nechal sa počuť šéf leteckej spoločnosti AviaNova Andrew Pine. Z pohľadu úspešnosti podujatia je však veľmi dôležitá deklarovaná podpora zo strany zrejme najvplyvnejšieho ruského politika Vladimira Putina, ktorý sa osobne zaručil za včasné ukončenie stavebných a rekonštrukčných prác, ako aj hladký priebeh turnaja.
Pripravení inšpirovať
Motto ruskej kandidatúry znelo „Pripravení inšpirovať„. Rusi už pred voľbou uviedli, že pre najrozľahlejšiu krajinu sveta by organizácia takéhoto podujatia znamenala veľmi veľa. Izolovaná krajina sa bude musieť prvýkrát otvoriť svetu. Vláda prisľúbila hráčom, funkcionárom, médiám a fanúšikom s platnými lístkami vstup bez víz. Pre krajinu s futbalovými legendami ako Lev Jašin, Rinat Dasajev či v súčasnosti Andrej Aršavin by najväčším problémom mohla byť najmä doprava medzi jednotlivými strediskami pre ich pomerne veľkú vzdialenosť. „Vieme, čo nás čaká, ale sme na všetko pripravení. Potrebujeme dobudovať infraštruktúru, no rátame s tým v našich finančných plánoch,“ povedal šéf ruskej kandidatúry Alexej Sorokin, ktorého slová doplnil ruský vicepremiér Igor Šuvalov: „Zverili ste nám usporiadanie svetového šampionátu a ja vám všetkým môžem sľúbiť, že to neoľutujete. Sme radi, že Rusko sa stane súčasťou futbalovej histórie.“
Rusi sú perfektní organizátori, myslí si slovenský futbalový tréner Vladimír Weiss
Výber dejísk futbalových majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022 pozorne sledoval aj tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Weiss st. Muža, ktorý ako prvý v histórii priviedol národný tím na záverečný turnaj MS a na tohtoročnom šampionáte v JAR sa s ním senzačne dostal až do osemfinále, výber Ruska za hostiteľa MS 2018 potešil, no zároveň aj zarmútil.
„Získať právo usporiadať svetový šampionát je pre Rusko prestížna záležitosť. Rusi chcú byť dominantnou krajinou vo svete a v tomto im MS veľmi pomôžu. Práve vyhrali veľké voľby,“ zdôraznil 46-ročný Weiss, ktorý v rokoch 2006 a 2007 trénoval Saturn Moskovská oblasť v najvyššej ruskej súťaži, a preto tamojšie futbalové reálie veľmi dobre pozná.
Tréner Vladimír Weiss si však tiež myslí, že víťazstvo Ruska vo voľbách dejiska MS trochu skomplikovalo situáciu jeho tímu v kvalifikácii o postup na ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine. „Celé Rusko bude teraz vo veľkej eufórii a rovnako aj jeho futbalisti,“ skonštatoval úspešný slovenský kouč. Jeho zverenci v Moskve v zápase B-skupiny spomenutej kvalifikácie senzačne vyhrali nad Ruskom 1:0, čaká ich však ešte domáca odveta.
Podľa Weissa st. pridelenie MS Rusom ešte výraznejšie pomôže k dobudovaniu infraštruktúry a futbalových stánkov. „Do štadiónov investovali už veľa peňazí a určite ďalšie ešte vložia. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak sa Rusi do niečoho pustia, tak to pripravia na mimoriadne vysokej úrovni. V tomto smere sú perfektní organizátori, ktorí v prípravách nič nepodcenia,“ pripomenul tréner slovenskej reprezentácie.
Vladimír Weiss st. sa pre agentúru SITA vyjadril aj k výberu Kataru za hostiteľa MS v roku 2022. „Keď si spomeniem na prejav katarského šejka, čo všetko v ňom spomenul, som presvedčený, že Katar zorganizuje taký svetový šampionát, aký v histórii ešte nikdy nebol,“ predpovedal kormidelník slovenskej reprezentácie: „Myslím si, že Katar latku náročnosti pre nasledujúcich uchádzačov o MS posunie veľmi vysoko.“
Prezident Čečenska ponúka Groznyj ako jedno z dejísk MS 2018
Prezident Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vo svetle pridelenia práva usporiadať futbalové majstrovstvá sveta 2018 Rusku žiada, aby sa časť šampionátu uskutočnila aj v tejto autonómnej republike.
„Blahoželám Rusku k zisku MS 2018, je to skvelé. Teší ma, že si naša delegácia zachovala takt a vyhla sa rôznym psychologickým hrám a nátlakom na členov výkonného výboru FIFA,“ povedal z autoritárskych spôsobov obviňovaný Kadyrov pre portál Interfax.ru a dodal: „Ak by sme v Groznom zrekonštruovali a dostavali športoviská, veľmi by to pomohlo rozvoju futbalu v Čečensku. Ponúkneme našu metropolu za jedno z dejísk majstrovstiev sveta. Futbal tu všetci milujeme, táto hra má v našom regióne bohatú históriu a vďačné publikum. Tisíce našich mladých ľudí a detí by boli vďačné za možnosť na vlastné oči vidieť zápasy šampionátu. Azda sa im tento sen splní.“
Potvrdenie politickej sily Ruska
Rusi uvažujú o šestnástich štadiónoch v trinástich mestách. Najväčším stánkom by mali byť moskovské Lužniki s kapacitou približne 80-tisíc fanúšikov, ďalším kľúčovým stánkom bude Kirovov štadión v Petrohrade. Ten je momentálne v rekonštrukcii a jeho kapacita bude 62-tisíc miest. Rusko bolo podľa stávkových kancelárií najväčším favoritom na víťazstvo vo štvrtkových voľbách. Za ním nasledovalo Anglicko a až potom bola dvojica spoločných kandidatúr – Portugalsko so Španielskom a Belgicko s Holandskom.
Vizitka Ruska, dejiska futbalových majstrovstiev sveta v roku 2018:
RUSKO
Motto: „Pripravení inšpirovať“
Dôvody kandidatúry: Rusko nikdy nehostilo majstrovstvá sveta ani žiadny iný veľký futbalový turnaj. Rusi cítia, že organizácia MS 2018 by pre najväčšiu krajinu sveta znamenala veľmi veľa. Rusko je údajne pripravené investovať do turnaja 10 miliard dolárov.
Pozitíva: Izolovaná krajina by sa prvýkrát otvorila svetu, keďže vláda sľúbila hráčom, funkcionárom, médiám a fanúšikom s platnými lístkami vstup bez víz.
Negatíva: Problémom by mohla byť doprava medzi jednotlivými strediskami pre ich veľkú vzdialenosť.
Najväčší futbalový úspech v histórii: víťazstvo na majstrovstvách Európy v roku 1960
Najlepší a najznámejší futbalisti histórie a súčasnosti: Lev Jašin, Rinat Dasajev, Andrej Aršavin
Predchádzajúce účasti na majstrovstvách sveta: 9x, najväčší úspech – semifinále v roku 1966
Štadióny: uvažuje sa o 16 štadiónoch v 13 mestách, najväčšími štadiónmi sú moskovské Lužniki (kapacita 80-tisíc) a Kirovov štadión v Petrohrade (v rekonštrukcii, kapacita sa bude pohybovať okolo 62-tisíc)
Poradie v rebríčku FIFA: 13.
Kurz na víťazstvo (podľa stávkovej kancelárie William Hill): 1,90
Povedal o kandidatúre: Vitalij Mutko (ruský minister športu): „Futbal je najpopulárnejší šport na svete, pre organizátora majstrovstiev musí zanechať obrovské dedičstvo. Myslím si, že z tohto pohľadu má Rusko náskok pred svojimi rivalmi.“
Víťaznú kandidatúru podporovali okrem iných aj predseda vlády Ruskej federácie Vladimir Putin, ruský multimiliardár a majiteľ FC Chelsea Roman Abramovič, kapitán národného tímu „zbornej“ Andrej Aršavin či žrdkárka Jelena Isinbajevová. Putin síce nebol priamo prítomný v Zürichu, no sľúbil, že v prípade úspechu priletí do Švajčiarska. „Toto rozhodnutie ukazuje, že Rusko sa stalo dôveryhodným partnerom nielen v oblasti ekonomiky a sociálnej sféry, ale najmä politickej. Tá je totiž mimoriadne dôležitá na úspešné zorganizovanie podujatí tohto druhu. Bez politickej stability je náročné formulovať dlhodobý plán,“ povedal Putin tesne predtým, ako nastúpil v Moskve do lietadla smer Zürich.
Putinova neúčasť nebola problémom
Úspech Ruska v boji o usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018 neovplyvnila ani neúčasť Vladimira Putina. Práve bývalý prezident a súčasný predseda vlády Ruskej federácie mal byť najprominentnejšou postavou ruskej kandidatúry, ale do zürišského sídla Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), kde sa rozhodovalo o dejiskách MS 2018 a 2022, sa napokon nedostavil.
Putin sa rozhodol priletieť do Švajčiarska až v prípade, že ruská kandidatúra zvíťazí, čiže pracovná futbalová cesta na západ ho napokon neminie. Ruský premiér mal vo štvrtok pôvodne pracovne navštíviť Kaliningrad, ale pre zlé počasie sa lietadlo s ním na palube vrátilo späť do Moskvy.
Medvedev: „Hurá! Víťazstvo!“
„Hurá! Víťazstvo!“ Týmito dvoma jednoduchými slovami znamenajúcimi príval radosti a nadšenia okomentoval ruský prezident Dmitrij Medvedev triumf kandidatúry Ruska na usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018. „Zborná“ uspela v konfrontácii Anglicka a spoločných kandidatúr Portugalska so Španielskom a Belgicka s Holandskom.
Zástupcovia Kataru však prisľúbili, že na všetkých štadiónoch, tréningových plochách aj vo fanúšikovských zónach bude teplota znížená na 27 stupňov. Naopak, v prospech Kataru hrala vynikajúca infraštruktúra.
Katar uvažuje, že svetový šampionát sa uskutoční na 12 štadiónoch v siedmich mestách, plánuje vybudovať ultramoderný 86-tisícový Lusail, ktorý by mal byť dokončený v roku 2019 a celý bude obkolesený vodou. Niektoré zo štadiónov po skončení MS 2022 demontujú a premiestnia na iné miesta.
Ohlasy médií:
Sports.ru (Rusko): „Da! Dadada! Majstrovstvá sveta v roku 2018 zorganizuje Rusko! Hurá!“
Gazeta.ru (Rusko): „Majstrovstvá sveta 2018 budú v Rusku. Angličania sa môžu poďakovať svojim novinám a spoločnosti BBC, ktoré sa venovali korupcii vo FIFA.“
Sovetskij Sport (Rusko): „Rusko získalo právo usporiadať MS 2018!“
Sky Sports (V. Brit.): „Rusko ukončilo anglický sen.“
Press Association (V. Brit.): „Svetový šampionát sa sťahuje do Ruska. Finačne náročná kampaň Anglicka na usporiadanie MS 2018 sa skončila trpkou porážkou v Zürichu. Anglicko zrejme doplatilo na reportáže o korupcii medzi poprednými predstaviteľmi FIFA, ktoré sa v posledných dvoch mesiacoch objavili v BBC a Sunday Times.“
The Sun (V. Brit.): „Anglicko tesne prehralo bitku o MS, výkonný výbor FIFA vybral Rusko. Milióny Britov dostali tvrdý úder po zverejnení výsledku volieb. Anglicko neuspelo ani po zdrvujúcom finiši v podaní osobností ťažkého kalibru ako David Beckham, David Cameron či princ William.“
Daily Mail (V. Brit.): „Obrovský smútok v Anglicku. Napriek brilantnej prezentácii sme neuspeli, výkonný výbor FIFA vybral Rusko.“
Marca (Šp.): „Iberská prehra, Španielsko s Portugalskom MS 2018 nezorganizujú. Šampionát vo voľbách, ktoré trvali dlhšie, ako sa čakalo, dostalo Rusko prezentované ako nový most medzi Východom a Západom.“
AS (Šp.): „Rusko 2018! Rozhodnutie však padlo o pol hodinu neskôr, ako sa čakalo.“
De Telegraaf (Hol.): „Holandsko MS nedostalo. Víťazstvo Ruska oznámil prezident FIFA Sepp Blatter s polhodinovým meškaním.“
Ján Kováčik (prezident Slovenského futbalového zväzu): „Je veľmi dobré, že svetový šampionát v roku 2018 bude v Rusku. Táto krajina doteraz žiadne veľké futbalové podujatie neorganizovala. Vzhľadom na súčasnú úroveň najvyššej ruskej futbalovej súťaže a na obrovské investície, ktoré Rusi do futbalu v poslednom investovali, je však voľba dejiska majstrovstiev sveta v roku 2018 správna. Myslím si, že Rusko bude chcieť celému svetu ukázať, že si svetový šampionát zaslúži, preto určite všetko veľmi dobre a starostlivo zorganizuje.
Na Blízkom východe také významné futbalové podujatie ešte nikdy nebolo. Aj keď tento šampionát sa podľa mňa uskutoční v pomerne futbalovo neznámom prostredí, z hľadiska infraštruktúry a vybavenia štadiónov bude určite výborné zabezpečený. Tieto majstrovstvá sveta sa budú hrať na futbalových štadiónoch, na ktoré my nie sme zvyknutí. Práve preto to bude zážitok pre všetkých. Šampionát v Katare bude mať špecifické čaro. Síce to bude niečo neobvyklé, ale som presvedčený, že Katarčania pripravia šampionát po všetkých stránkach perfektne. Ľudia, ktorí sa na týchto majstrovstvách sveta zúčastnia, budú na ne určite dlho spomínať.“
Jakub Sylvestr (slovenský futbalový reprezentant): „Rusko je veľká krajina, ktorá v ostatných rokoch urobila veľký progres v rámci futbalu. Podľa mňa to bude dobrý a kvalitný turnaj. Sú tam veľké štadióny, ľudia tam majú futbal radi. Katar, podobne ako ostatné krajiny z tohto regiónu, tlačí do športu veľa peňazí. Budú to preto určite veľmi pompézne a lukratívne majstrovstvá sveta. Nám už len zostáva dúfať, že sa tam v budúcnosti prebojujeme. Vyrastajú nám mladí a nádejní futbalisti, takže šancu určite máme.“
Kamil Kopúnek (slovenský futbalový reprezentant): „Som veľmi rád, že šampionát bude môcť zorganizovať práve Rusko, teda krajina, v ktorej teraz pôsobím. Pevne verím, že Rusi pripravia výborné majstrovstvá sveta, na ktoré bude potom spomínať celý futbalový svet. Rusi sú nadšení futbaloví fanúšikovia, myslím si, že celá krajina si tento šampionát rozhodne zaslúžila. Víťazstvo Kataru ma trochu prekvapilo, ale chápem snahu FIFA dostať majstrovstvá sveta aj do trochu neobvyklých destinácií. Ázijčania disponujú množstvom finančných prostriedkov, s pomocou ktorých sa im určite podarí pripraviť úžasný šampionát.“
Stanislav Seman (víťaz OH 1980 v Moskve a účastník MS 1982 v Španielsku): „Nečakal som, že Rusko vyhrá voľby, lebo viem, že o tieto majstrovstvá sveta mali veľký záujem Angličania. Rusko je veľká krajina, ktorá sa vie pri organizovaní takýchto významných podujatí vytiahnuť pred celým svetom. Oni vedia takéto veľké podujatia urobiť naozaj na vysokej úrovni. Zažili sme to v roku 1980 na moskovskej olympiáde. Celé Rusko bude robiť na tom, aby svetový šampionát dopadol dobre. Voľba Kataru ako organizátora MS 2022 je určite pre všetkých veľkým prekvapením. Ale viete si predstaviť ako je to ďaleko? V tejto chvíli však neviem povedať, či je dobre, že majstrovstvá sveta budú prvýkrát v arabskom svete. Je to bohatá krajina, určite sa to prejaví aj na vybavení štadiónov, ale k tejto voľbe neviem zaujať patričný postoj. S futbalom z tohto regiónu však mám určité skúsenosti. S Kuvajtom sme hrali na OH 1980 v Moskve i na MS 1982 v Španielsku.“
Vladimír Weiss (tréner slovenskej futbalovej reprezentácie): „Získať organizáciu majstrovstiev sveta v roku 2018 je pre Rusko prestížna záležitosť. Rusi chcú byť dominantnou krajinou na celom svete, preto im tento svetový šampionát veľmi pomôže. Práve vyhrali veľké voľby. To je pre nich veľká pocta, ktorá pomôže najmä infraštruktúre ich futbalových štadiónov. Rusi do nich investovali už veľa peňazí a určite vložia ešte veľké peniaze. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak sa Rusi do niečoho pustia, tak to pripravia na mimoriadne vysokej úrovni. V tomto smere sú perfektní organizátori, ktorí v prípravách nič nepodcenia. Na druhej strane ich víťazstvo v týchto voľbách sťažilo našu situáciu v kvalifikácii o postup na ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine. Celé Rusko bude teraz vo veľkej eufórii a rovnako aj ich futbalisti.
Sepp Blatter (prezident FIFA): „Gratulujem Kataru k jeho veľkému úspechu a želám tejto krajine veľa šťastia. Veľkú úctu si však zaslúžia aj kandidatúry, ktoré neuspeli. Členovia výkonného výboru FIFA určite nemali jednoduchú úlohu, myslím si však, že sa rozhodli správne. Arabský svet čakal na to, aby mohol usporiadať majstrovstvá sveta a určite je s naším rozhodnutím spokojný.“
Šejk Mohammed bin Hamad bin Khalifa (predseda kandidatúry Kataru): „Ďakujem za šancu, ktorú nám ponúkli predstavitelia Medzinárodnej futbalovej federácie. Verím, že futbal v našej krajine expanduje ešte viac ako v ostatných rokoch. Celý náš región je hrdý na to, že sa nám podarilo uspieť v tejto neľahkej úlohe.“
Michel Platini (prezident UEFA): „Chcel by som Rusku adresovať moje najvrúcnejšie gratulácie. Výber bol veľmi náročný, pretože všetky ponuky bez výnimky boli mimoriadne kvalitné. Všetci by si zaslúžili zvíťaziť a za UEFA môžem povedať, že sme hrdí na šesť našich národných asociácii. Budeme sa snažiť Rusku pomôcť zo všetkých síl k tomu, aby sme v roku 2018 zažili najlepšie majstrovstvá sveta v histórii európskeho kontinentu.“
Dmitrij Medvedev (prezident Ruskej federácie): „Získali sme právo usporiadať majstrovstvá sveta 2018. Teraz je potrebné zodpovedne sa pripraviť na šampionát.“
Vladimir Putin (premiér Ruskej federácie): „Toto rozhodnutie ukazuje, že Rusko sa stalo dôveryhodným partnerom nielen v oblasti ekonomiky a sociálnej sféry, ale najmä politickej. Tá je totiž mimoriadne dôležitá na úspešné zorganizovanie podujatí tohto druhu. Bez politickej stability je náročné formulovať dlhodobý plán.“
Igor Šuvalov (vicepremiér Ruskej federácie): „Zverili ste nám usporiadanie svetového šampionátu a ja vám všetkým môžem sľúbiť, že to neoľutujete. Sme radi, že Rusko sa stane súčasťou futbalovej histórie.“
Alexej Sorokin (šéf ruskej kandidatúry): „Vieme, čo nás čaká, ale sme na všetko pripravení. Potrebujeme dobudovať infraštruktúru, no rátame s tým v našich finančných plánoch.“
David Ficklin (vedúci americkej kandidatúry za kandidátske mesto Kansas): „Aj napriek tomu, že sme neuspeli, môžeme byť spokojní. Za ostatných osemnásť mesiacov sa naše mesto zviditeľnilo. Aj v budúcnosti sa budeme snažiť prezentovať Kansas ako jedno z najfutbalovejších miest v USA. Verím, že niekedy v budúcnosti uspejeme. Samozrejme, gratulujem Kataru k víťazstvu.“
Aleksandr Boroďuk (bývalý tréner ruskej reprezentácie, súčasný asistent a člen zlatého ruského výberu z OH 1988 v Soule): „Je to historické rozhodnutie FIFA. Chcel by som sa poďakovať každému, kto sa akýmkoľvek spôsobom zaslúžil o túto skvelú poctu. Pre Rusko to bude obrovský impulz pre rozvoj futbalu i infraštruktúry.“
Alexej Kudrin (minister financií Ruskej federácie): „Rusko na usporiadanie futbalových MS 2018 minie oveľa menej ako na organizáciu zimných olympijských hier v Soči v roku 2014.“
Sergej Kapkov (viceprezident Ruského futbalového zväzu): „Pre úspech sme spravili maximum a globálna futbalová komunita to ocenila. Máme tri štadióny na skvelej úrovni – jeden v Kazani a dva v Moskve.“
Ruslan Nigmatullin (bývalý ruský reprezentačný brankár): „V roku 2014 sa v Soči uskutočnia zimné olympijské hry, v roku 2013 univerziáda v Kazani, myslel som si teda, že nemáme veľké šance na získanie práva usporiadať majstrovstvá sveta v roku 2018. Verím, že sa nám podarí usporiadať turnaj na vysokej úrovni. Máme dostatok času na vybudovanie potrebnej infraštruktúry a renováciu hotelov a štadiónov.“
Dmitrij Černišenko (prezident organizačného výboru OH 2014 v Soči): „Je to príležitosť, ako inšpirovať milióny ruských fanúšikov k zdravšiemu životnému štýlu. Skutočnosť, že Rusko získalo právo usporiadať futbalové majstrovstvá sveta v roku 2018 je zároveň odrazom dobrého dojmu kandidatúru Soči 2014. Blahoželám svojim kolegom, je to ďalšia možnosť prezentovať Rusko v priaznivom svetle.“
David Beckham (zástupca anglickej kandidatúry): „Myslím si, že sme urobili všetko možné i nemožné pre to, aby sme uspeli. Nedalo sa dať do toho viac. Sme sklamaní, ale Rusku aj Kataru želáme to najlepšie. Sú to skvelé krajiny a som si istý, že obe sa postarajú o perfektný šampionát a FIFA bude na ne hrdá.“
Alan Shearer (bývalý kapitán anglickej reprezentácie): „Naša prezentácia bola famózna, chlapci odviedli skutočne skvelú robotu. Nemyslím si, že sme niečo zanedbali, alebo že sme mohli urobiť niečo inak a lepšie. Dúfal som, že mi bude dopriate vidieť majstrovstvá sveta v Anglicku, no nevyšlo. Teraz už môžem len pogratulovať víťazom.“
David Cameron (britský premiér): „Je to pre nás všetkých trpké sklamanie. Podľa FIFA sme boli po technickej stránke najlepšie pripravení. Nikto nemohol našu kandidatúru spochybniť. Myslím si, že sme mali najsilnejšiu komerčnú ponuku a naša krajina je nadšená pre futbal. Ukázalo sa však, že to všetko nestačí. Je veľmi ťažké nájsť ešte niečo, čo sme mohli spraviť navyše.“
Princ William (druhý v hierarchii nasledovníkov britského trónu): „Mali sme silnú kandidatúru, bohužiaľ to ale nevyšlo. Celý náš tím odviedol fantastickú prácu, viedol skutočne profesionálnu kampaň a som naň nesmierne hrdý. Som presvedčený, že by sme zorganizovali veľmi dobré majstrovstvá sveta. V tomto momente sme síce padli, ale môžeme byť hrdí.“