BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) by mal povedať, čo vie postaviť na mieste pôvodne plánovanej multifunkčnej haly v bratislavskej Petržalke. Tú totiž krajské zastupiteľstvo na poslednom rokovaní koncom apríla odmietlo a rozhodlo, že v jej výstavbe nebude pokračovať. Pre agentúru SITA to uviedol petržalský starosta a zároveň krajský poslanec Milan Ftáčnik. Podľa neho by teraz malo súčasné vedenie kraja povedať, akú halu, prípadne čo iné by kraj na týchto svojich pozemkoch neďaleko čističky odpadových vôd vedel postaviť. Zároveň by to mal vedieť povedať čo najskôr, keďže v uznesení krajského zastupiteľstva konkrétny dátum chýba. Za neprijateľné pritom považuje vyhováranie sa na krízu, prípadne predaj deväťhektárových pozemkov, ktoré kraj kúpil v roku 2008. „Prekvapilo ma, že kraj špekuloval, že by pozemky predal. Že takú alternatívu zvažoval,“ konštatoval Ftáčnik.
Podľa neho by sa nemalo ani špekulovať nad tým, že by sa pozemky využili na niečo iné, ako povoľuje platný územný plán mesta. Ak by sa uvažovalo nad iným riešením, podľa Ftáčnika by tak kraj rezignoval na využitie hodnotného priestoru, ktorý je určený na šport a kultúru. Zároveň zdôrazňuje, že nielen mestská časť, ale aj mesto a okolie potrebuje možnosti na športovanie. Okrem toho neodporúča meniť územný plán aj pre zdĺhavý proces. „Nový územný plán prijalo mesto v septembri 2007 a odvtedy urobilo jedinú zmenu v súvislosti s nosným dopravným systémom. Všetky ostatné zmeny trvajú 2,5 roka,“ vysvetlil Ftáčnik. Druhý väčší balík zmien by sa mohol dostať na schválenie pravdepodobne na záver volebného obdobia.
Ako ďalej uviedol, v súčasnosti je platné územné rozhodnutie, ktoré do daného územia postavilo halu, plaváreň a akvapark. Hala podľa modelu predchádzajúceho vedenia kraja „pre túto chvíľu skončila“, keďže ju kraj nepovažuje za samofinancovateľnú, poznamenal. V prípade plavárne je možnosť využiť úver z Európskej investičnej banky. Podľa Ftáčnika je to reálny projekt, keď sa rozbehnú ďalšie naplánované aktivity. Okrem toho, že „ťahúňom“ územia mala byť multifunkčná hala, hendikepom územia však zostáva aj chýbajúca infraštruktúra a inžinierske siete. Riešenie tohto problému vidí Ftáčnik v aktívnej činnosti kraja, mesta, mestskej časti a potenciálnych súkromných investorov. Investori na neďalekých pozemkoch však môžu riešiť len väčšiu infraštruktúru, napríklad naplánovanú križovatku, ale nie aj cesty na krajskom pozemku. Treťou zvažovanou investíciou v predmetom území je akvapark, ktorý podľa Ftáčnika „čakal a stále čaká“ na súkromného investora. V tomto prípade je totiž nevyhnutný v prvom rade vrt za 500-tisíc, aby sa zistila teplota vody pod Petržalkou. Ako Ftáčnik dodal, uvažuje sa tu tiež s výstavbou futbalového štadióna, keďže mnohé tu pre výstavbu zanikli.
SITA