BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Predseda Bratislavského samosprávneho kraja ocenil v utorok osobnosti kraja Výročnou cenou Samuela Zocha, Čestným občianstvom kraja a Pamätným listom predsedu kraja. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Predseda kraja Pavol Frešo tento rok odovzdal 13 ocenení – šesť výročných cien Samuela Zocha, šesť Pamätných listov predsedu kraja a jedno Čestné občianstvo. „Teší ma, že aj tento rok sa do nominácii na Ocenenie kraja zapojilo viac organizácii a subjektov ale i fyzických osôb. Tí práve takýmto spôsobom ocenili prácu nominovaných osobností, ktoré sa zaslúžili o rozvoj bratislavského kraja,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.
Výročnú cenu Samuela Zocha získal aj Jaroslav Števove (in memoriam), ktorý bol prvým hlavným kontrolórom kraja, vybudoval úsek kontroly, pripravoval, resp. garantoval vytvorenie všetkých vnútorných predpisov kontroly, ktoré dovtedy neexistovali, pripravoval podklady pre legislatívne úpravy na úseku kontroly. V pozícii hlavného kontrolóra sa podieľal na budovaní kraja od samého začiatku. Zároveň pracoval s mládežou a vyvíjal činnosť v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.
Ďalším oceneným je Ján Filc, tréner slovenskej hokejovej reprezentácie (2008-2010), člen Coaching commitee (2003-2008), člen Hall of Fame commitee Medzinárodnej federácie ľadového hokeja.
Jozef Široký sa od roku 1972 venoval športovej streľbe a vychoval okolo 100 majstrov Slovenska, niekoľko reprezentantov bývalého ČSSR. Od roku 1998 sa začal venovať trénovaniu telesne postihnutých, ktorí pod jeho vedením získali niekoľkokrát titul majstrov Európy, dvakrát titul majstri sveta a sú držiteľmi svetových rekordov. Zúčastnil sa na troch paralympijských hrách.
Dlhoročný pracovník a vedúci Železničného dokumentačného centra na Rendezi, ktorý sa zaslúžil o zachovanie a následnú rekonštrukciu železničných historických budov Jirko Kubáčej, je tiež medzi ocenenými. V roku 1988 založil tradíciu organizovania Celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel, ktorá prestížne propaguje aj Bratislavu. Dlhoročne so svojím tímom kompletne rekonštruujú staré parné mašiny. Je autorom postupne už vykonávanej vízie v pamiatkovej zóne Starého depa Bratislava Východ ako budúceho „Železničného národného centra Slovenska“.
Medzi ocenenými je aj herečka Zita Furková, ktorá stvárnila stovky postáv v inscenáciách klasikov i súčasných dramatikov v divadle, televízii, filme, rozhlase. Je divadelná i filmová režisérka, autorka poézie. Zároveň patrí k zakladateľom Divadla Astorka Korzo´90.
Šiestym oceneným je zakladateľ modernej detskej chirurgie na Slovensku Martin Janec. Ako detský chirurg a významný lekár s pôsobiskom v Starom Meste sa zaoberal chirurgickou liečbou pectus excavatum (vpadnutý hrudník). Zároveň pôsobil ako univerzitný pedagóg a je autorom odborných publikácií a učebníc.
Čestné občianstvo kraja udelili Pavlovi V. Podolayovi, prezidentovi Nemecko-slovenskej hospodárskej únie od roku 2002 a čestnému reprezentantovi kraja pre Slobodný štát Bavorsko od roku 2003. Má nemecké štátne občianstvo a štatút zahraničného Slováka. Je dlhoročným zamestnancom Technickej univerzity Mníchov v oblasti výskumu. Ako Senior Partner akciovej spoločnosti Paradigm Capital Partner z Nemecka sa zaslúžil o aktivity tejto firmy aj na Slovensku. Je členom predstavenstva Kresťansko-sociálnej únie (CSU) München/Grünwald a člen zahraničnopolitického výboru CSU, je politicky aktívny a má kontakty aj v najvyšších štátnych orgánoch Slobodného štátu Bavorsko, ktoré využíva aj pre lobing Bratislavského samosprávneho kraja.
Pamätný list predsedu kraja získal hokejový reprezentant a brankár Jaroslav Halák, riaditeľ Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých na Javorinskej ulici Ján Škott, režiséri Juraj Nvota a Roman Polák, iniciátor a spoluzakladateľ Modranskej muzeálnej spoločnosti Karol Kantek a regionálne múzeum so silným akcentom na vinohradníctvo a vinárstvo v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti – Malokarpatské múzeum v Pezinku.