BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Staronovým prezidentom Slovenského olympijského výboru (SOV) na ďalšie funkčné obdobie do roku 2016 (po OH v Riu de Janeiro) sa stal František Chmelár.
Rozhodli o tom v sobotu delegáti 44. valného zhromaždenia SOV v Bratislave. Chmelár vo voľbách zdolal vyzývateľa Jána Filca pomerom 53:21. Celkovo rozdali 77 hlasovacích lístkov, nie všetky boli platné či vyplnené.
Staronový šéf slovenského olympizmu bude vo funkcii už v piatom volebnom období.
Po prvý raz sa stal predsedom (zmena názvu funkcie na prezident nastala od marca 2008, pozn.) v novembri 1999 po abdikácii dovtedajšieho predsedu profesora Vladimíra Černušáka, druhýkrát ho valné zhromaždenie potvrdilo vo funkcii v marci 2001, tretíkrát v novembri 2004 a štvrtýkrát v novembri 2008.
„Pred dnešným dňom som mal oveľa väčšie obavy z priebehu rokovania ako zo samotných volieb. Dnes to bolo iné ako pri prvých voľbách. Vtedy som ani netušil, že budem kandidovať, bolo to pre mňa niečo nové. Prvá voľba bola pre mňa emocionálnejšia,“ povedal František Chmelár.
V najbližších rokoch sa chce snažiť predovšetkým o zmenu podmienok pre šport. „Verím, že budú lepšie. Dúfam, že dokážeme pripraviť na základe novej koncepcie aj konkrétne programy na zlepšenie situácie v slovenskom športe. Chceme, aby bola koncepcia dobrá, užitočná, ústretová voči športu, nedávala mantinely, ale otvárala priestor pre športové hnutie, ktoré je dobrovoľným,“ uviedol František Chmelár.
V ostatných mesiacoch sa SOV snažil o vytvorenie strešnej organizácie slovenského športu. Snaha bola neúspešná, keďže narazila na odmietnutie zo strany niektorých zväzov. V súčasnosti už nie je prioritou staronového prezidenta SOV.
„Sú iné dôležité veci. Čakajú nás ZOH 2014 v Soči, budú EYOF-y mládeže, nemôžeme dať bokom ani olympijské hry v Riu de Janeiro. Určite chceme pokračovať v projektoch rozvoja optimizmu. Strecha by bola dobrá, budeme pracovať aj na tejto téme, ale nebude najdôležitejšia. Budeme diskutovať s tými, ktorí majú iné predstavy. Myslím si, že v prípade strechy išlo o nepochopenie jej významu a možno aj podoby. O všetkom sa dá diskutovať, ak bude dobrá vôľa a ochota, budeme mať strechu. Športové hnutie i olympijské sú dobrovoľné a všetko by malo byť v nich príjmané dobrovoľne,“ poznamenal František Chmelár, ktorý sa v sobotňajších voľbách opieral o svoju prácu v posledných rokoch.
Chmelár nechcel špekulovať, kto mu dal a nedal hlas a ani prečo sa delegáti rozhodli pre jeho meno. „Správa, ktorú sme predložili, svedčí o tom, že sme pracovali tvrdo, intenzívne, vo veľkej väčšine aj dobre, napriek tomu, že nie všetko sa podarilo a bolo bez chýb. Kto však dnes pracuje bez chýb. Budem obdivovať toho, kto stopercentne pracuje a nerobí chyby,“ doplnil František Chmelár.
Prvýkrát od volieb v roku 1999 mal dlhoročný športový funkcionár protikandidáta. Do volebného súboja ho vyzval Ján Filc. V SOV sa v posledných mesiacoch objavili viaceré názory, kritizujúce niektoré kroky vedenia.
„Aj pred dnešným valným zhromaždením som vnímal iné názory na našu činnosť. Ak sú objektívne, nie sú zištné a úprimne sledujú blaho športu, tak ich rešpektujem. Som ochotný o nich diskutovať a prijať ich,“ vyjadril sa František Chmelár.
Po skončení súčasného volebného obdobia bude mať Chmelár už 70 rokov. Po olympijských hrách 2016 už nebude kandidovať, viac by sa chcel venovať vnukom a rodine. Počas najbližších štyroch rokov bude vyberať aj svojho nástupcu.
„Ešte nemám vytypovaného človeka, ktorý by mohol prevziať SOV. Je to jedna z mojich hlavných úloh, chcem vytypovať viacerých kandidátov a počas štyroch rokov ich pripraviť na prevzatie štafety. Nie je to žezlo, ale štafetový kolík a ak sa ten dostane do nepripravených rúk, potom príde podľa pravidiel k diskvalifikácii,“ tvrdí František Chmelár, ktorý považuje vyzývateľa Jána Filca za dobrého kandidáta.
V budúcnosti by sa však podľa neho mal tréner hokejových majstrov sveta 2002 viac angažovať v práci v olympijskom hnutí. „Prezident by mal poznať prácu v olympijskom hnutí,“ dodal František Chmelár.
O volebnom elektoráte nechcel Filc špekulovať, keďže voľby boli tajné. Hlas mu dali podľa kuloárnych informácií pravdepodobne zástupcovia veľkých športových zväzov s výnimkou hokejového a zástupcovia neolympijských športov.
„Na Slovensku rozhodujú silné osobné väzby viac ako programové kroky. Skutočne verím, že pán Chmelár posunie veci ďalej. Na jeho mieste by som hľadal cestu na posilnenie snahy o zjednotenie športu, či už na pôde olympijskej alebo na inej. To je však otázka ďalšieho mechanizmu. Výrazne by bolo nutné tiež zvýšiť tlak na poriadok vo financiách,“ skonštatoval Ján Filc.
SOV mal schvaľovať aj nové stanovy, ich prijatie však odložil na ďalšie valné zhromaždenie, keďže ich treba dopracovať. Rokovanie 44. VZ SOV trvalo vyše 9 hodín.
Orgány SOV na olympijský cyklus 2013 – 2016:
Prezident: František Chmelár
Viceprezidenti: Ľubor Halanda, Igor Nemeček, Vladimír Miller
Ďalší členovia VV SOV: Peter Korčok, Janka Gantnerová, Branislav Delej, Daniel Líška, Ľubor Štark, Zdenko Kríž, Jozef Gönci (ako člen komisie športovcov).
Generálny sekretár SOV: Jozef Liba.
Dozorná rada SOV: Marián Kukumberg (predseda), Ján Mižúr, Milan Jagnešák
Kto stojí za Chmelárom:
Šesťdesiatšesťročného Chmelára navrhli za prezidenta SOV na obdobie rokov 2013 až 2016 Slovenský zväz ľadového hokeja, Slovenský zväz bobistov, Slovenská gymnastická federácia, Slovenská jazdecká federácia, Slovenský zväz judo, Slovenský zväz sánkarov, Slovenský zväz vodného póla, Slovenská volejbalová federácia, Slovenská baseballová federácia, Slovenská softbalová asociácia, Slovenský šachový zväz, Slovenský zväz karate, Fakulta športu Prešovskej univerzity v Prešove, Kalokagatia na Slovensku, Slovenská asociácia olympionikov a Vladimír Miller. Svojimi hlasmi ho podporili aj ďalší členovia pléna SOV.
Šéfovia SOV v rokoch 1992 – 2012 – prehľad:
19. decembra 1992:
Na ustanovujúcom zasadnutí SOV v bratislavskom Dome športu zvolili za jeho predsedu profesora Vladimíra Černušáka.
19. augusta 1999:
Vladimír Černušák sa z vážnych rodinných dôvodov vzdal funkcie predsedu SOV. Až do zvolenia nového predsedu bol splnomocnený viesť SOV prvý podpredseda Anton Ihring.
20. novembra 1999:
Šestnáste zasadnutie SOV zvolilo v Bratislave za nového predsedu Františka Chmelára, zároveň sa Vladimír Černušák stal čestným predsedom SOV. Chmelár vyhral už v 1. kole, keď získal potrebnú nadpolovičnú väčšinu 27 z 52 platných odovzdaných hlasov.
31. marca 2001:
Dvadsiate valné zhromaždenie SOV v bratislavskom hoteli Holiday Inn potvrdilo Františka Chmelára vo funkcii predsedu. Chmelár nemal súpera a dostal 49 z 51 hlasov.
20. novembra 2004:
Dvadsiate deviate valné zhromaždenie SOV v bratislavskom hoteli Danube opäť potvrdilo vo funkcii Františka Chmelára, ktorý bol už druhýkrát jediným kandidátom. Chmelár získal 50 z 55 platných odovzdaných hlasov.
29. novembra 2008:
Na 36. valnom zhromaždení SOV v hoteli Holiday Inn v Bratislave zvolili za prezidenta Františka Chmelára, ktorý bude šéfovať do roku 2012 už vo štvrtom funkčnom období. Staronový šéf už po tretí raz nemal protikandidáta, získal 58 zo 62 odovzdaných platných hlasov.
24. novembra 2012:
Na 44. valnom zhromaždení SOV v hoteli Gate One v Bratislave opäť zvolili za prezidenta Františka Chmelára. Vo voľbách dostal 53 hlasov, jeho protikandidát Ján Filc 21. Celkovo hlasovalo 77 delegátov, 2 odovzdali prázdne obálky a 1 hlas bol neplatný.