PARÍŽ 16. novembra (WebNoviny.sk) – Francúzske vzdušné sily podnikli dnes svoje zatiaľ najväčšie nálety v Sýrii, ktorých terčom bola bašta militantnej organizácie Islamský štát (IS) v meste Rakka. K náletom došlo dva dni po tom, ako sa IS prihlásila ku koordinovaným útokom v Paríži, pri ktorých zahynulo vyše 130 ľudí.
Zhodili dvadsať bômb
Na leteckých útokoch sa v nedeľu večer podieľalo desať vojenských lietadiel, ktoré zhodili 20 bômb, oznámilo francúzske ministerstvo obrany. Misiu spustili súbežne zo Spojených arabských emirátov a Jordánska. Pri operácii vykonanej v koordinácii s vojenskými silami USA zasiahli francúzske lietadlá veliteľské centrum, náborové stredisko džihádistov, sklad zbraní a výcvikový tábor, uviedlo ministerstvo podľa agentúr Reuters a DPA.
Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) zaznelo v oblasti Rakky, ktorá je neoficiálnou baštou IS, najmenej 30 výbuchov. Bezprostredne po útokoch nebolo jasné, či výbuchy spôsobili letecké bomby, alebo iné druhy zbraní. Islamský štát vydal nariadenia obmedzujúce voľný pohyb osôb v Rakke, preto je získavanie informácií v tomto meste obťažné, uviedol šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán.
Francúzske vojenské letectvo sa zúčastňuje na náletoch na pozície IS v Iraku už od septembra 2014 ako súčasť Spojenými štátmi vedenej koalície. Od septembra tohto roka bombardovali francúzske lietadlá viackrát aj pozície v Sýrii. Ministri obrany Francúzska a USA sa dohodli na posilnení spolupráce v boji proti IS.
Podľa Pentagónu hovorili americký minister Ashton Carter a jeho francúzsky rezortný kolega Jean-Yves Le Drian v telefonáte o „konkrétnych opatreniach“, ktoré by armády oboch krajín mali podniknúť „na zintenzívnenie úzkej spolupráce“.
Cameron chce, aby britské letectvo bombardovalo aj v Sýrii
Letecké útoky proti Islamskému štátu v Sýrii by mohla podľa premiéra Davida Camerona začať uskutočňovať aj Británia. Ešte však musí presvedčiť ďalších poslancov, aby takýto návrh podporili, uviedla agentúra Reuters.
„Vždy som hovoril, že by sme to mali urobiť, pretože IS neuznáva hranice medzi Irakom a Sýriou, takže by sme ich nemali uznávať ani my, ale potrebujem mať argumenty. Musím to predložiť parlamentu, musím presvedčiť viac ľudí,“ uviedol Cameron pre rozhlasovú stanicu BBC. „Nebudeme o tom hlasovať, kým si nebudeme istí, že parlament tento krok podporí, pretože nejde o to, že prípadné neschválenie (britských leteckých útokov v Sýrii) uškodí vláde, ale ide o to, aby to neuškodilo krajine a jej povesti vo svete,“ dodal Cameron.
Britské letectvo podniká útoky proti IS v Iraku, ale Cameronov návrh na ich rozšírenie aj na územie Sýrie parlament v roku 2013 neschválil. Britský premiér však povedal, že ak dôjde k ohrozeniu britských záujmov, bude okamžite konať. Ako príklad uviedol útok bezpilotného lietadla, pri ktorom v auguste zahynuli britskí militanti.